Almanya: Suriye'de üç cepheli savaş bitmeli

Almanya: Suriye'de üç cepheli savaş bitmeli
Almanya: Suriye'de üç cepheli savaş bitmeli
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier Suriye'de ordu ile Esad karşıtı silahlı güçlerin IŞİD'e karşı işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye krizi hakkında Bild am Sonntag'a konuştu. Steinmeier, "Suriye Ordusu, Özgür Suriye Ordusu ve ılımlı milis gruplarının IŞİD'e karşı birlikte savaşmak yerine birbirlerini yıpratmaları artık bir son bulmalı. IŞİD'e karşı olan herkesi bir araya getirmeliyiz" dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier Irak'ta orduyla Kürt Peşmerge güçlerinin cihatçılara karşı başarılı mücadelesinin buna örnek olduğunu vurguladı. Steinmeier, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın şimdiye kadar IŞİD'den çok "ılımlı güçlerle" savaştığını belirtti. 

Basın toplantısına Esad tişörtleriyle çıktılar

Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte Dışişleri Bakanı Steinmeier, Rusya'nın G8 ülkelerine tekrar dönebileceğini de söyledi. Steinmeier, “Ukrayna sorununda engelleri başarılı bir biçimde ortadan kaldırabilirsek ve eğer Rusya, Suriye sorununda şimdiye kadar olduğu gibi bizimle birlikte bir çözüm üzerinde çalışırsa, Rusya'nın büyük Batı devletleri arasındaki düzenli eşgüdümden uzak tutulması, Batı'nın kalıcı çıkarlarına uygun olmaz” dedi.

Esad: Rusya'nın hava operasyonları sayesinde Suriye'de durum düzeliyor

Rusya'nın tecrit edilmesinin kendi çıkarlarına olmadığını belirten Steinmeier bu karara, “Kırım'ın ilhakıyla birlikte yaşanan güven kırılmasının” neden olduğunu vurguladı.

Rusya: Suriye'de tek noktada 600 IŞİD militanı vurduk

Çin'den IŞİD açıklaması: Suçlular adalete teslim edilecek