'Almanya Yunanistan'a bir euro bile vermedi, faizden 100 milyar kazandı'

'Almanya Yunanistan'a bir euro bile vermedi, faizden 100 milyar kazandı'
'Almanya Yunanistan'a bir euro bile vermedi, faizden 100 milyar kazandı'
Almanya Parlamentosu'nun onayının ardından, kesinleştiği bugün açıklanan Yunanistan'ın yeni kredi paketine karşı çıkan Almanya Sol Partisi lideri Grego Gysi, "Almanya bugüne kadar Yunanistan'a bir euro bile vermeden 100 milyar euro faiz kazandı" dedi.

ATİNA – Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) Yunanistan’a verilecek kredi paketini onayladığını açıkladı. Dombrovskis “İmzalar atıldı, artık Yunanistan hükümeti ekonomik durumunu düzene koyabilir” diye ekledi.

Yunanistan Maliye Bakanlığı da, Avrupa Birliği , Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) oluşan Troyka ile varılan anlaşmayı, " Bugün Yunanistan ile ESM arasındaki görüşmeler olumlu bir şekilde tamamlandı ve 32.5 yıl vadeli borçlar için kesin anlaşma sağlandı" diye duyurdu.

Açıklamaya göre, miktarı 86 milyar euroya kadar çıkması beklenen yeni kredinin 25 milyar euroluk bölümü bankaların işletme sermayelerini yenilemeleri için kullanılacak. Bankalar için ilk aşamada 10 milyar euro gelecek.

Maliye Bakanlığı, yarın sabah verilmesi beklenen ilk dilimin 13 milyar euro olacağını, bunun 12 milyar euroluk bölümünün ise, AMB, IMF ve diğer köprü krediler dışında kalan borçların ödenmesi için kullanılacağını açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz’tan, yardım paketi anlaşmalarında Avrupa Parlamentosu’nun da beşinci faktör olarak yer almasını talep etti. Tsipras “Halk tarafından seçilmiş tek Avrupa kurumu olarak işlemlerin denetiminde en yetkili garantör Avrupa Parlamentosu olmalıdır” dedi.

Almanya'nın Sol Partisi Die Linke’nin lideri Gregor Gysi, partisinin üçüncü kredi paketini desteklemediğini, ancak bunun Yunan halkına ve Aleksis Tsipras’a olan yakınlığını etkilemediğini açıkladı.

Gysi “Bu kredi paketiyle eski borçların ödenmesi için yeni borçlar doğuyor. Şimdiye kadar Almanya Yunanistan’a bir euro bile vermedi, ancak kriz zamanında faizlerden 100 milyar euro kazandı, bu faizler de vatandaşların sırtına yüklendi” dedi.

Almanya Parlamentosu, Yunanistan'ın Troyka ile yaptığı yeni kredi anlaşmasını dün kabul etti. Almanya kamuoyunda büyük tartışma yaratan pakete 454 milletvekili “evet” oyu verirken, aralarında Sol Parti milletvekillerinin de bulunduğu 113 milletvekili “hayır” ve 18 milletvekili ise “çekinser” oy kullandı.

Yunanistan'ın yeni kredi anlaşması 14 Ağustos Cuma günü Yunanistan Parlamentosu'nda onaylandıktan sonra, aynı gün Eurogrup toplantısında görüşülüp, destekleme kararı alınmıştı.

(Io CHOKONA / DHA)