Almanya'da 50 kişilik IŞİD hücresine operasyon!

Almanya'da 50 kişilik IŞİD hücresine operasyon!
Almanya'da 50 kişilik IŞİD hücresine operasyon!
Almanya'da güvenlik güçlerince düzenlenen bir operasyonda ses getirecek eylem hazırlığı yapan bir grup ortaya çıkarıldı.

RADİKAL - Bild gazetesinin haberine göre, güvenlik güçlerinin "Wolfsburg grubu" adını verdiği hücre yaklaşık 50 şüpheliden meydana geliyor. Federal Savcılık, IŞİD taraftarı gruptan bir kişi hakkında soruşturma başlattı. Wolfsburg grubunun 5 üyesinin halen Irak ve Suriye 'de bulunduğu, Almanya'ya dönen grup üyelerinden birinin ise tutuklandığı açıklandı. Cezaevine konan grup üyesinin Irak'ta bir askeri eğitim kampı işlettiği ileri sürülüyor.

Londra Üniversitesi King's College Uluslararası Radikalizm Çalışmaları Merkezi (ICSR) Direktörü Peter Neumann, "Wolfsburg ile birlikte Almanya'daki en büyük Suriye savaşçısı gruplardan birinin ortaya çıkarıldığını" söyledi. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin Dinslaken şehrinde daha önce bir başka kalabalık grubun belirlendiğini hatırlatan Neumann, "Wolfsburg IŞİD açısından önemli bir merkez. Yalnızca Suriye'den geri dönen savaşçılar değil grubun destekçileri de tehdit oluşturuyor" dedi.

IŞİD videosundaki militan Kobani'de öldürüldü

Avusturya'da IŞİD alarmı


İç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Örgütü'nün bir sözcüsü, "Aşağı Saksonya eyaletinden Suriye'ye 40 dolayında kişinin gittiğini" söyledi. Sözcüye göre bunların büyük kısmı eyaletin Wolfsburg/Braunschweig bölgesinden geliyor.

'Rehine takası öncesi cezaevinden internetle iletişim kurduk'

Hayat Boumeddiene'in kaldığı otele polis baskını yapılmış