Almanya'da çare Türkiyeliler!

Almanya'da çare Türkiyeliler!
Almanya'da çare Türkiyeliler!
Almanya'da büyük bir destekle yeniden seçilerek üçüncü dönem liderliğini başlatan Başbakan Merkel, hükümeti kurmak için Türkiyelilere bel bağladı. Büyük koalisyonun ortağı olacak olan SPD, hükümeti kurmak için vazgeçmeyecekleri tek şartın 'Göçmenlere çifte vatadanşlık vermek olduğunu' bildirdi.

 

Vatan gazetesinin haberine göre Almanya’da 22 Eylül’de yapılan ve Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) lideri Angela Merkel’in büyük zaferiyle sonuçlanan genel seçimlerden sonra koalisyon görüşmelerine geçen Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD), hükümeti kurmak için ilk şartlarının Almanya’da yaşayan Türkiyelilere ‘çifte vatandaşlık verilmesi’ olduğunu belirtti.

KOALİSYON TÜRKLERE BAĞLI

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel başkent Berlin’de yaptığı konuşmada, koalisyon görüşmelerinde uzlaşmaya gidilmesi gerektiğini söylerken, seçim süresince seçmenlerine verdikleri sözleri yerine getirmek istediklerini bildirdi. İki hafta önce koalisyon görüşmelerine başlamaya hazır olduklarını ve maddeler üzerine anlaşmaya varmak istediklerini bildiren SPD kanadı, “Almanya’da yaşayan Türkler’e çifte vatadanşlık verilmediği müddetçe, görüşmeleri bitirebiliriz” dedi.

Koalisyon görüşmelerini bitirmekten çekinmeyeceklerini bildiren Gabriel, “Çifte vatandaşlık üzerinde anlaşmak en önemli şartımız. Anlaşamazsak yeniden seçimlere gideriz” şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET ŞARTI


SPD Genel Başkan Yardımcısı ve Federal Milletvekili Aydan Özoğuz, konu hakkında CDU kanadından olumlu sinyaller aldıklarını belirtirken, “Kağıt üzerinde anlaşmaya varmadıktan sonra, masadan olumlu bir sonuç çıkamaz” dedi. ‘Asgari ücret, eğitim ve istidham konularında da ısrarlı olduklarını belirten Özoğuz, ülke genelinde tüm sektörlerdeki çalışanlar için yasal olarak saatte 8,50 avro asgari ücret talep ettiklerini bildirdi. Koalisyon görüşmeleri için 10 maddelik liste belirlediklerini bildiren SPD, bu maddeler arasında en çok çifte vatandaşlığa önem verdiklerini bildirdi.