Almanya'da 'et'i tartışıyor!

Almanya'da 'et'i tartışıyor!
Almanya'da 'et'i tartışıyor!
Almanya'da Yeşiller Partisi'nin okul yemekhanelerinde öğrencilere haftada 1 gün etsiz yemek verilmesi yönündeki önerisine, diğer partiler tepki gösterdi.

Yeşiller Partisi'nden Katrin Göring-Eckardt, perşembe günleri okul yemekhanelerinde öğrencilere vejetaryen yemek sunulmasını önerirken, birçok kent ve şirkette bu yönde uygulamalar olduğunu anlatırken, “Her gün iki hamburger yemeye gerek yok” dedi. Göring - Eckardt, bir Alman vatandaşının yılda ortalama 60 kilogram et tükettiğini, bu oranın azaltılmasının endüstriyel hayvancılık ve gıda skandallarının azaltılması bakımından da önemli bir adım olacağını vurguladı.
Yeşiller, eylül ayında yapılacak federal meclis seçimlerinin ardından iktidara gelmeleri halinde, ‘Veggie-Day' olarak adlandırdıkları et ve et ürünlerinin yer almadığı menülerin hazırlanacağı yemekhane gününü uygulamaya koymayı hedeflediğini açıkladı.
Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Almanya Tarım ve Tüketiciyi Koruma Bakanı İlse Aigner, dengeli bir beslenmeye ihtiyaç bulunduğunu, et tüketiminin de sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olduğunu söyledi.
İktidarın küçük ortağı Hür Demokrat Parti'nden Rainer Brüderle de, Yeşiller Partisi’nin önerisini eleştirirken, bu önerinin arkasından “Elyaf günü, bisiklet günü ve yeşil tişört gününün mü geleceğini sordu.. Brüderle, “İnsanlar ne zaman et, ne zaman sebze yiyebileceklerini kararlaştırabilecek kadar zeki” değerlendirmesinde bulundu.

Sol Parti'den Matthias Höhn de ‘Yeşil bir eğitim diktatörlüğüne' karşı olduğunu ifade etti. Sağlık sigortası Techniker Krankenkasse, şubat ayında yayımladığı raporunda Almanya’da vatandaşların, özellikle de erkeklerin önerilen miktarın üzerinde et ve et ürünleri tükettiğine dikkat çekmişti. Çevre örgütleri, et tüketiminin yüksek düzeyde olmasının yalnızca insan sağlığı ile ilgili olmadığı, hayvancılık için daha fazla arazi kullanımına yol açtığı ve atmosfere zararlı sera gazı salınımını da tetiklediği uyarısında bulunduğu hatırlatıldı. (dha)