Almanya'da ırkçılık karşıtı 100 bin kişi sokağa çıktı

Almanya'da ırkçılık karşıtı 100 bin kişi sokağa çıktı
Almanya'da ırkçılık karşıtı 100 bin kişi sokağa çıktı
Almanya'da İslam karşıtlığı üzerinden ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapan PEGIDA'ya karşı çeşitli kentlerde binlerce kişi sokağa çıktı.

RADİKAL - Dresden merkezli olarak İslam karşıtlığı üzerinden ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapan PEGIDA'ya karşı dün bir kez daha on binler alanlara döküldü. Bu kez en güçlü yanıt Saksonya eyaletinin Leipzig kentinden geldi. Eyaletin başkenti Dresden 12. kez PEGIDA'nın kitlesel gösterisine sahne olurken, Leipzig'de bir araya gelen 30 bin kişi ırkçılara karşı güç gösterisi yaptı. Kentte PEGIDA'nın uzantısı olan LEGIDA'nın eylem yapmak istemesi üzerine gerçekleştirilen karşı gösteride, sık sık ırkçılara karşı sloganlar atıldı, dövizler ve pankartlar taşındı.

İslam ve yabancı düşmanlığına karşı hedef bir milyon kişi


Evrensel'de yer alan habere göre, daha önce 25 bin kişiyle ırkçılara anlamlı yanıt veren Münih'te bu kez 20 bin kişi bir araya geldi. “Münih Renklidir” sloganıyla yapılan eylemde aynı zamanda radikal dinciler tarafından Paris'te katledilenler de anıldı. Hannover'de ise 11 bin kişi ırkçılığa karşı yürüyerek Paris'te katledilenleri andı. Berlin'de 4 bin kişi bir kez daha PEGIDA'ya karşı yürüdü. Aynı saatlerde Düsseldorf'ta da ırkçılara karşı binlerce kişi alanlara çıktı. Saarbrücken'de de 9 bin kişi toplandı.

Almanya'da tarihi an! Göçmenlere sahip çıktılar


KATILIM BEKLENEN SEVİYEDE OLMADI

Irkçı gösterilerin merkezi haline gelen Dresden'de ise PEGIDA tarafından sözde Paris katliamında hayatını kaybedenleri anma amacıyla yapılan gösteriye katılım beklenen seviyede olmadı. Neues Deutschland'a göre 25 bin kişinin katıldığı mitinge dair PEGIDA yöneticilerinin açıkladığı rakam ise 40 bin. Ancak bunun gerçeği ifade etmediği belirtildi. Gözlemciler, Paris'teki katliamdan ötürü Dresden'deki ırkçı gösteriye katılımın çok fazla olabileceğini bekliyordu.

Merkel: İslam karşıtı gösterilerden uzak durun


Bölgedeki gazeteciler eylemde bu kez daha az Alman bayrağının taşındığına dikkat çekerken bazı göstericilerin “Je suis Charlie” dövizlerini taşıdığını belitti.

Almanya'da İslam karşıtı eyleme binlerce kişi katıldı


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  İslam

  ,

  Eylem

  ,

  katılım

  ,

  Uzak

  ,

  Karşı

  ,

  Evrensel