Almanya'da ırkçılık protesto edildi

Almanya'da ırkçılık protesto edildi
Almanya'da ırkçılık protesto edildi
Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı "Nasyonal Sosyalist Yeraltı" terör hücresinin ortaya çıkmasının birinci yılında başkent Berlin'de ırkçılık protesto edildi.

Oranien Platz adlı meydanda toplanan yüzlerce kişi, taşıdıkları döviz ve pankartlarla ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve NSU cinayetleri soruşturmasında güvenlik birimlerindeki aksaklıkları protesto etti.

Protesto eylemine Almanya Türk Toplumu Başkanı (TGD) Kenan Kolat, Berlin Eyalet Meclisi'nin Türk kökenli üyeleri ve Türk vatandaşlar da katıldı.

Kolat AA muhabirine yaptığı açıklamada, NSU cinayetlerinde hayatını kaybedenlere bir kez daha Allah'tan rahmet dilediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Aileler iki defa yıkıldı. Birinci yıkılışları cinayetlerin önlenebilir olmasına rağmen önlenememesi. Her zaman bu insanların yanındayız ve olmaya devam edeceğiz.  Cinayetleri soruşturan Meclis Araştırma Komisyonu kurulmamış olsaydı hiçbir şey öğrenmemiş olacaktık ve devletin belirli organları bu cinayetlerle ilgili olayları hiçbir bir şekilde ortaya çıkarmayacaktı, üstünü kapatacaktı. Gerçekten bu araştırma komisyonları açık ve net bir tavır almaya başladı. Birçok olayın ortaya çıkmasına vesile oldular. Bu araştırma komisyonunun görevi gelecek yaz bitecek. O zamana kadar ne yapabileceklerse yapacaklar, ama bu yeterli olmayacak. Bizim isteğimiz yeni seçimler yapıldıktan sonra bu komisyonun yeniden oluşturulması. Olayın devamı etmesini sağlamız gerekiyor.”

Almanya'daki ırkçılığa dikkati çeken Kolat, “Irkçılık çok temel bir noktaya gelmiştir. Çok temel bir sorun haline gelmiştir. Kurumsal ve yapısal bir ırkçılıktır. Bu kurumsal ve yapısal ırkçılığın artık Almanya'da kabul edilmesi, bunu çözmek için de gerekli politikaların değiştirilmesi gerekmektedir. Irkçılığa karşı eşit hakları savunan dayanışmacı yeni anlayışa ihtiyaç vardır. Sivil toplumun tepki vermesi gerekiyor. Irkçılık bitmeyecektir, geriye püskürtmemiz gerekiyor. Irkçılığın arkasında beyinsel ve düşünsel ırkçılık da var, bunların geri itilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yeşiller Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Özcan Mutlu da bir yıldır cinayetlerle ilgili fazla ilerleme sağlanmadığının farkında olduklarını belirterek, “Tek öğrendiğimiz şey var; o da güvenlik birimlerinin birçok hata yaptığı. Bilinçli veya bilinçsiz birçok olay kapatılmaya çalışılmış. Örneğin NSU'nun bir yıl önce ortaya çıkmasından sonra yaklaşık 310 dosya imha edilmiş güvenlik birimleri tarafından. Yani bu sağcı ırkçı terörün ortaya çıkmasından sonra bu dosyaların imha edilmesi niye acaba diye şüphelendiriyor. Rutin olmaz bu” dedi.

Almanya'da yaşayan göçmenlerin güvenlik birimlerine güveni kalmadığına işaret eden Mutlu, “En önemlisi Almanya'da yaşayan göçmenlerin güvenlik birimlerine tekrar güven duymaları için kalıcı adımların atılması lazım. Ciddi adımların atılması lazım. Sadece cinayete kurban giden ailelerden özür dilemek yetmez. Bütün kademelerde güvenlik birimleri içinde dışında suçluların hepsi cezalarını çekmeleri, hakim karşısına çıkarılmaları gerekiyor. Her gün yeni skandallar ortaya çıkıyor. Bu kadar skandaldan sonra İçişleri Bakanı hala koltuğunda oturabiliyorsa büyük tehlike ile karşı karşıyayız. Çünkü en başta istifa etmesi gerekirdi. Hatanın ötesinde yanlışlar yapmışlar. İnsanlar güvenlik güçlerine artık güvenmiyor. Çok endişe verici bir olay” diye konuştu.

Mutlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in özür dilediğini de hatırlatarak, cinayetlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Almanya için utanç vesilesi olan bu olayların aydınlatılamamış olmasının da üzücü olduğunu vurguladı. (aa)