Almanya'da mültecilerin başvuruları rekora gidiyor

Almanya'da mültecilerin başvuruları rekora gidiyor
Almanya'da mültecilerin başvuruları rekora gidiyor
Alman Federal İçişleri Bakanlığı, bu yılsonuna kadar Almanya'daki iltica başvurusu sayısının 800 bini bulacağını ifade etti.

Daha önce Alman Federal hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda, bu yılın sonuna kadar yapılan iltica başvurularının 450 bini bulacağı bildirilmişti. Ancak dün mülteci sayısı tahminlerini kamuoyuna duyuran Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, bu sayının 800 bini bulacağını ifade etti. Bunun herkes için sınav olduğunu belirten De Maiziere, Almanya 'ya gelen her mültecinin güveni sağlanarak, insan onuruna yakışır bir şekilde, hoşgörüyle karşılanması gerektiğini vurguladı.


De Maiziere’nin açıkladığı mülteci sayısı tahminleri, Federal Göç ve Mülteciler Dairesi(BAMF) tarafından hazırlandı. Alman eyaletleri ve mahalli yönetimler ise yeni tahminlere ve giderek artan mülteci sayısı nedeniyle daha fazla mali destek istiyor.

Almanya tarihinde şimdiye kadar bir yıl içinde hiç bu kadar çok sayıda mülteci gelmemişti. Son olarak en yüksek düzeyde yapılan mülteci başvurusu, 1992'de 440 bin sayısında kalmıştı.