Almanya'da yeniden büyük koalisyon

Almanya'da yeniden büyük koalisyon
Almanya'da yeniden büyük koalisyon
Almanya'da Merkel liderliğindeki Hıristiyan Birlik Partileri ve ve Sosyal Demokratlar büyük koalisyonda uzlaşırken, çifte vatandaşlıkta opsiyon kaldırıldı.

Almanya’da 22 Eylül’deki genel seçimin ardından 7 haftadır süren koalisyon müzakereleri dün sonuçlandı. Hırıstiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hırıstiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel salı öğlen saat 12.00’de başlayan ve çarşamba saat 05.15’te biten sıkı pazarlıklar sonucu koalisyon sözleşmesinde uzlaştı. Böylece 2005-2009 yılları arasında olduğu gibi ülkede yine ‘büyük koalisyon’ dönemi başlamış oldu. Bu arada SPD koalisyon sözleşmesini aralık ayı başında yaklaşık 460 bin üyesinin onayına sunacak. Sonucun da 15 Aralık’ta açıklanması bekleniyor. Bu sebeple Merkel’in 3. kez başbakanlık koltuğuna oturmasının Noel’i bulması bekleniyor.
Almanya’da doğup
büyüyenlere çifte vatandaşlık

Sözleşmenin Almanya’daki Türkleri yakından ilgilendiren ve pazarlıkların da önemli tartışma konuları arasında yer alan çifte vatandaşlık hakkı konusunda ise ‘opsiyon modelinin’ kaldırılmasına karar verildi. SPD, 2000’den bu yana uygulanan ve göçmen kökenli gençlerin 23 yaşına geldiklerinde iki ülke vatandaşlığından birini seçmesini zorunlu kılan opsiyon modelinin kaldırılmasını istiyordu. Çetin pazarlıklardan sonra Almanya’da doğan ve büyüyen çocukların iki vatandaşlık arasında seçim yapma zorunluluğu kaldırıldı. Ancak düzenlemenin sadece Almanya’da doğan göçmen kökenli gençlere çifte vatandaşlığın yolunu açması Türk göçmenler arasında hayal kırıklığı yarattı. Zira Almanya’ya sonradan gelmiş olan çok sayıda göçmen, Alman vatandaşlığına hak kazanması durumunda, bundan yararlanabilmek için Türk vatandaşlığından ayrılmak zorunda kalacak.
Merkel ise koalisyon anlaşması ile ilgili Seehofer ve Gabriel’le düzenlediği basın toplantısında müzakerelerde en zorlu başlıklardan biri olan ‘çifte vatandaşlık’ konusunda sağladıkları uzlaşmadan memnun olduklarını vurguladı. Basın toplantısını “Bu Büyük Koalisyon olarak büyük işler başarmayı hedeflediğimiz anlamına geliyor” sözleriyle açan Merkel çifte vatandaşlık konusunda ise şu mesajı verdi: “Bu adımı atmak bizim için kolay olmadı. Ancak bu çok açık bir sinyaldir. Biz bu gençleri (Almanya’da doğup büyüyen) istiyoruz. Onlar bizim toplumumuzun bir parçasıdır.”
SPD: Çifte vatandaşlık
konusunda bir tabuyu yıktık

SPD lideri Gabriel ise basının çifte vatandaşlık düzenlemesinin sadece Almanya’da doğan gençleri kapsadığını ve partinin ‘genel çifte vatandaşlık’ talebini kabul ettiremediğini hatırlatması üzerine ‘Hıristiyan Birlik partilerinin katı itirazlarını aşarak gelinen bu aşamanın önemli ilerleme olduğunu’ savundu: “Bu uzlaşmayı reddetmek büyük bir düşüncesizlik olurdu. Biz çifte vatandaşlık konusunda bir tabuyu yıktık ve bunu yaparken CDU ve CSU’lu arkadaşlarımız da kendi pozisyonlarına aykırı olmasına rağmen bu konuda cesaret gösterip çaba harcadı. Ben inanıyorum ki diğer adımlar da atılacak.”
Merkel: Türkiye ’nin AB
sürecinin ucu açık

Öte yandan Merkel, Türkiye’nin AB üyelik süreci hakkındaki bir soru üzerine de bu konuda Almanya’nın politikasının değişmediğini vurguladı. Şansölye, “Türkiye ile katılım müzakereleri ucu açık bir şekilde devam edecek. Son yıllarda hep söylediğimiz gibi uzun bir yol var önümüzde” dedi.
Öte yandan bir diğer tartışmalı başlık olan asgari ücret konusunda da SPD, ‘saat başı 8.50 euro’ talebini gecikmeli de olsa kabul ettirdi. Sözleşmede asgari saat ücretinin 8.50 euro olması ve 2016 yılı sonuna kadar uygulamaya konması kararlaştırıldı. Bu arada ‘45 yıl prim ödeyenlerin 63 yaşında emekli olma’ talebini kabul ettiren SPD’nin ‘zenginlere vergi zammı’ istemi ise sözleşmeye girmedi.
Bakanlar aralıkta belli olacak
Bu arada bakanlık dağılımı SPD’nin aralıktaki oylamasının ardından yapılacak. Kabinede Başbakan Merkel dahil CDU’nun 6 temsilcisi yer alırken, SPD 6 ve CSU ise 3 bakanlığa sahip olacak.