Almanya'daki MİT davasında 70 bin Euro'ya 'anlaşma'

Almanya'daki MİT davasında 70 bin Euro'ya 'anlaşma'
Almanya'daki MİT davasında 70 bin Euro'ya 'anlaşma'
Almanya'da Türk istihbaratı adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla geçen aralık ayında yakalanan ve yargılanmaya başlayan üç Türk'ün hüküm giymeden tahliye edilmesi için mahkeme dışında anlaşmaya varıldı.

RADİKAL - Alman yasalarına uygun bir şekilde mahkeme, federal savcı ve avukatlar arasında varılan anlaşmaya göre casuslukla suçlanan Muhammed Taha Gergerlioğlu’nun salıverilmesi için (58) için 70 bin Euro, Ahmet Duran Yüksel (58) için 5 bin Euro kefalet ödenecek, Göksel Güler ise bir sosyal kurumda çalışma şartıyla serbest kalacak. Söz konusu üç Türk, Almanya’daki Türk hükümetine muhalif gruplar hakkında casusluk faaliyeti yaptıkları suçlamasıyla geçen 17 Aralık’ta gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Federal Savcılık iddianamede Gergerlioğlu’nu Türk Milli İstihbaratı’nın (MİT) “seyyar yöneticisi” olmakla suçladı. Üç Türk’ün yargılanmasına 9 Eylül’de Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde başlandı. Savcılığın üç sanık hakkında Alman Ceza Yasası’nın 99’uncu maddesine göre yabancı bir ülke adına casusluk yapmaktan 5 yıla kadar hapis cezası isteyeceği bekleniyordu. Ancak taraflar dün davayı erken bitirmek için mahkeme dışı anlaşmaya vardı.

ANLAŞMANIN AYRINTILARI

Hürriyet gazetesinden Celal Özcan'ın haberine göre, Koblenz Yüksek Eyalet Mahkemesi’nin verdiği bilgiye göre anlaşma şöyle: Mahkeme başkanı davanın ilkbahara kadar sürebileceğini, bu tarihten önce davayı bitirmek için imkanlar önerilmesini talep etti. Bunun üzerine federal savcılık ve sanık avukatları görüşerek bir uzlaşmaya vardı. Alman Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’nun 153 A maddesine göre, eğer Gergerlioğlu 70 bin Euro kefalet öderse, dava sonlandırılıp dosya kapatılacak ve tutukluluk kararı kaldırılarak tahliye edilecek. Sanık herhangi bir hüküm giymeyecek. Tutuksuz yargılanan sanık Ahmet Duran Yüksel 5 bin euro kefalet ödeyecek. Sanık Göksel Güler ise bir sosyal kurumda çalışacak. Dosyaları kapatılacak, herhangi bir hüküm giymeyecekler. Mahkeme, federal savcı ve sanık avukatları bu öneri üzerinde mahkeme dışı anlaştı. Kefalet ödendiği takdirde tahliye kararı verilecek. Kararın gelecek hafta çıkma ihtimali çok yüksek.