Almanya'dan Netanyahu'ya yanıt: Soykırım bizim suçumuz

Almanya'dan Netanyahu'ya yanıt: Soykırım bizim suçumuz
Almanya'dan Netanyahu'ya yanıt: Soykırım bizim suçumuz
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Yahudi soykırımından Filistin müftüsünün sorumlu olduğuna dair iddiaları Berlin'in tepkisine yol açtı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel iddialarla ilgili açıklamada bulundu.

RADİKAL - Almanya Şansölyesi Angela Merkel Berlin'de, İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Merkel, "Almanların, Nasyonal Sosyalistlerin Yahudi soykırımından kaynaklanan sorumluluğun bilincinde olduğunu" söyledi. Merkel, "bu sorunla ilgili tarih algımızı değiştirecek bir neden görmüyorum" dedi.

Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de dün yaptığı açıklamada, "Yahudi katliamından kendilerinin sorumlu olduğunu ve tarih algılarını değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını" söyledi.

Netanyahu: Hitler Yahudileri yok etmek istemedi

NETANYAHU BERLİN'DE PROTESTO EDİLDİ

Netanyahu, Başbakanlık binası önünde toplanan yaklaşık 300 gösterici tarafından protesto edildi. Göstericiler, "İsrail 2014 yazında 551 Filistinli çocuğu katletti" yazılı bir pankart taşıdı.

Dünya bu ölümü konuşuyor

Netanyahu'nun ifadeleri İsrail ve Filistin'de de eleştirilere neden oldu. Filistin Başmüzakerecisi Saib Erekat, "Netanyahu bu insanlık trajedisini kendi siyasi emellerine alet etmemeli" dedi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, "Nihai çözümü Hüseyni bulmadı. Bu, Hitler'in şeytani fikriydi" dedi.

İsrail'de Eritreli göçmeni saldırgan zannedip öldürdüler

KUDÜS'TEKİ SİYONİST KONGRESİ'NDE KONUŞMUŞTU

Netanyahu, tartışma yaratan iddiaları Kudüs'te düzenlenen Dünya Siyonist Kongresi'nde yaptığı konuşmada ortaya attı. İsrail Başbakanı'na göre, Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni 1941 yılında Berlin'de Hitler'i ziyaret etti.

Netanyahu, iddialarını şöyle sürdürdü: "Hitler o tarihte Yahudileri yok etmek değil sürgün etmek istiyordu. Filistin Müftüsü Hacı Emin Hüseyni ona, 'Yahudileri sürgün edersen hepsi buraya Filistin'e gelir' uyarısında bulundu. Hitler de bunun üzerine müftüye 'Peki ne yapayım onlara?' diye sordu. Hüseyni'nin cevabı 'Yak onları' oldu."

'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'

HİTLER'İ AKLAMAK İSTEMEDİM

Netanyahu Berlin'e hareketinden önce sözlerine açıklık getirdi. İfadeleriyle Hitler'i aklamak istemediğini belirten İsrail Başbakanı, "Filistinlilerin Yahudilerin katledilmesi için daha o zamandan beri sistematik kampanya yürüttüklerini dile getirmek istedim. Bu anlayışları bugün de devam ediyor" dedi.

Hamas lideri gözaltına alındı