Almanya'dan Özel'e kimyasal suçlaması

Almanya'dan Özel'e kimyasal suçlaması
Almanya'dan Özel'e kimyasal suçlaması
Yeni Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in 1999 yılında PKK'lılara karşı kimyasal silah kullandığını iddia eden Alman milletvekilleri Necdet Özel'in savaş suçlusu olduğunu öne sürdü.

BERLİN - Almanya Federal Meclisi’nden Sol Parti üyesi beş milletvekili Başbakan Erdoğan ’a “Savaş suçu işlediği iddia edilen bir generalle Kürt sorunu çözülmez” diye seslendi.

11 Mayıs 1999 günü Şırnak'ın Silopi İlçesi'ne bağlı Ballıkaya Köyü yakınlarında çıkan çatışmada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK ’lılara karşı kimyasal silah kullandığı ve olayda yirmi PKK’lının öldüğü iddia edilmişti.

Çatışmaya katılan bir asker tarafından sızdırıldığı iddia edilen ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in de görüldüğü video geçtiğimiz günlerde Youtube’a yüklenmişti.

‘GERİLLALARA KARŞI KİMYASAL SİLAH KULLANDI’

Almanya’da Federal Meclis üyeleri Ulla Jelpke, Andrej Hunko, Ingrid Remmers, Heidrun Dittrich, Harald Weinberg ile Özgür Gündem yazarı Murat Çakır tarafından yapılan ortak açıklamada şöyle denildi:
“Özel sadece Jandarma komutanıyken Kürt bölgesindeki ölüm, işkence ve şiddetten de sorumlu değildi, 1999 yılında Kürt gerillalarına karşı kimyasal silah kullanılmasını komuta etmişti.”


  http://www.radikal.com.tr/1058867105886719

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  teroristi kursunla - feritq

  oldurmek kimyasalla oldurmekten daha mi insancil? zaten oldurulmesi gereken biriyse ne farkeder? amerika'da da zehirle idam yapiliyor.

  NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE - sahin401

  Ben öncelıkle bu meclıs üyelerını kutlarım cok adaletlı ve demokrat ınsanlar bu almanlar ama sormadan edemıyorum acaba müslüman ülkelerı ve afrıka ülkelerını bunlar sömürüyor kanlarını emıyorlar. Söyle 15 20 yıl olanlara bakın hep bunlar. Bınlerce ınsan ölüyor bunların rahat yasaması ıcın. Oraya sılah satarken sorun yok ama sorun ınsan hakları olunca bırıncılıgı kımseye vermıyorlar. Soruyorum onlara almanya cok gelısmıs sılah üretımı yapıyor 50 yıl once almanyayı vuran ülkelere neden vurmuyor da bu müslüman ve afrıka ülkelerıne sılah satıyor? Buradan ne cıkıyor bunlar ınsanların kanını akıtmaktan sevk alıyor önce bu üyeler öldürdüklerı ınsanların hesabını versın. Saygılar.

  Game Over - KayaUzel

  Avrupa PKK yandaslari yaralandilar ki gocunuyorlar. Demekki PKK ranti kokunden bitecek, oyun sonlanacak.

  KÜRT BÖLGESİMİ VAR! - altıntaşlı

  kürt gerilla yerine PKK lı terörist demeyi yeğlerim. bu hainler er yada geç hak ettikleri cezayı alacaklardır. kürt bölgesinde gerilla öldürmüş! tetöristin adı değişti.

  akp nin kimyasal alisi - baran 11

  bu haber gunlerdir kurd basininda yayinlaniyor.her ne kadar bayatta olsa,gazetemiz radikale bu habere yer verdigi icin tesekur ediyorum.bu aslinda yillardir kurdlere karsi yurutulen kirli savasin sadece bir karesi.erdogan bu adami secerek saddamdan farksiz olmadigini gostermistir.eeeee saddam kimyasal alisiz yapamiyordu. erdoganda kimyasal nejdetsiz yapamiyor.isin ilginc yani,demokrasi havarisi kesilen avrupa devletleri,mesele kurd olunca kor ve sagir. sn ocelanin hakikatlar arastirma komisyonu kurulsun dediginde,gulup gecenlerede duyrulur.iste sn ocelan bunun gibi olaylarin ortaya cikmasi icin istiyordu.pkk yada devlet,kimin ne yaptigi ortaya ciksin.iste o zaman,gercek teroristler ortaya cikacak,ve cozum gelisir.

  Ergenekon Bahane Plan Şahane... - komaramed

  Hükümetin güle oynaya Genel Kurmay Başkanı seçtiği kişi insanlık suçu işlemiş bir komutan ve bunu kimse dillendiremiyor bile... Görüntüleri izledim ve orada Kimyasal Paşa aynen şunu diyor: "...bir gün ara vermemize rağmen GAZ hala etkisini sürdürüyor".. Ergenekon bahane plan şahane.. İnsanlık suçu işleyenler genelkurmay başkanı oluyor, orduda çeşitli mevkilerde geliyor, aramızda serbestçe dolaşıyor ama plan yaptıkları iddia edilenler aylardır hapishanelerde tutuluyor..

  90'lı yıllara döneceğiz mi demek bu? - mustafam1

  Bu haber doğruysa gerçekten çok vahim.Youtube sitesinde girildiğinde bu haberi destekleyen videolar var.Almanya durup dururken böyle bir iddiayı ortaya atamaz ve kabul da edilemez gene umarım yalan çıksın.Yoksa gene eski çatışmalı kanlı günlere mi dönüyoruz diye endişelenmemek elde değidir.Ben şahsen inanmıyorum inanmak istemiyorum.