Almanya'dan PKK'ya yanıt: Yasak sürecek

Almanya'dan PKK'ya yanıt: Yasak sürecek
Almanya'dan PKK'ya yanıt: Yasak sürecek
KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık'ın, 1990'lı yıllarda Almanya'da otoyolların kapatılması ve göstericilerin kendini ateşe verdiği eylemler için özür dilemesine jet yanıt geldi. Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan "PKK yasağını şu aşamada kaldırmayı düşünmüyoruz" denildi.

RADİKAL - KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık’ın, Almanya ’dan PKK adına özür dilemesine Almanya’dan yanıt geldi. PKK’nın Almanya’da yasaklı örgüt kapsamından çıkartılması yönünde oluşan beklentilere noktayı koyan açıklamada, Almanya’nın PKK yasağını şu aşamada kaldırmayı düşünmediği belirtildi.

ALMANYA: YAKINDAN TAKİP ETMEYE DEVAM

Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, PKK’nın özür dilemesinin kısa vadede bir şey ifade etmediği vurgulandı.
Alman Devlet Televizyonu ARD’nin internet sayfasında yer alan habere göre, bakanlığın son açıklamalar da dahil PKK’yı yakından takip etmeye devam edeceğini kaydeden sözcü, sadece Cemil Bayık’ın özür dilemesinin, PKK’nın terör örgütü kapsamından çıkartılmasına yetmediğini söyledi.

BAZI EYLEMLERİ İÇİN

Alman WDR ve NDR yayın kuruluşlarına demeç veren Bayık, 1990’lı yıllarda Almanya’da otoyolların kapatılması ve göstericilerin kendini ateşe verdiği eylemler için özür dilemişti.

Bayık, “Ben PKK adına Alman halkından özür diliyorum. Böyle bir şey bir daha olmayacak” ifadelerini kullanmıştı.
Ahmet YILDIRIM – DHA

PKK Almanya'dan özür diledi