Almanya'dan Türkiye'ye Esad uyarısı

Almanya'dan Türkiye'ye Esad uyarısı
Almanya'dan Türkiye'ye Esad uyarısı
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesi gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Almanya Federal Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Suriye’deki iç savaşın sona erdirilmesi için Beşar Esad rejimi ile görüşmenin de ihtimal dışı bırakılmaması gerekir." ifadesini kullandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Suriye yönetimi hakkındaki açıklamasına destek vererek Türkiye ’nin Esad ile ilgili tutumuna karşı çıkan Steinmeier, "Suriye’deki şiddetin sonlandırılmasının tek yolu siyasi çözüm için müzakereler yapılmasıdır. Buraya giden yol ise Esad rejimiyle görüşmeyi zorunlu kılmaktadır." tespitinde bulundu.

Konuyla ilgili Süddeutsche Zeitung’a mülakat veren Sosyal Demokrat Partili (SPD) Steinmeier, John Kerry’nin, Şam yönetimi ile görüşülmesi yönündeki açıklamalarını destekledi. Steinmeier, Beşar Esad ile müzakere edilmesi gerektiği mesajını verdi. Alman Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin görüşlerine de yer verilen haberde ayrıca Esad’e uygulanacak ağır baskılar sonucunda Suriye’deki savaşın durdurulabileceği belirtildi. Bunun yolunun da Esad ile müzakereleri başlatmaktan geçtiği ifade edildi. (CİHAN)