Almanya'dan Türklere kötü haber  

Almanya'dan Türklere kötü haber

 
Almanya'dan Türklere kötü haber

 
Federal İdare Mahkemesi uyum kursuna gitmeyen Türklerin süresiz oturum alamayacağına hükmetti.

RADİKAL - Almanya’da Federal İdare Mahkemesi Türkleri yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Leipzig’deki mahkeme, aile birleşimi yoluyla Almanya’ya gelen Türklerin, uyum kursuna katılmamaları durumunda süresiz oturum hakkı alamayacaklarına hükmetti. Mart 2013 tarihinde Münih İdare Mahkemesi tarafından ‘uyum kursu’nu tamamlamadığı için süresiz oturum hakkı alamayan Selma Y. adlı Türk vatandaşının itirazını görüşen Yüksek Mahkeme, verilen kararı onadı.

SÜRESİZ OTURUM HAKKI İÇİN...
Federal İdare Mahkemesi gerekçesinde, süresiz oturum hakkı için Almanya'daki yaşam koşulları ile hukuki ve sosyal sistem hakkında temel  ve yeterli bilgi sahibi olunmasının ve belirli bir düzeyde Almanca konuşabilmenin zorunlu olduğunu açıkladı.

ÇOCUK BAKIMI MAZERET OLAMAZ
Die Welt gazetesinin haberine göre, Bavyera’nın Freising kentinde yaşayan ve 2005 yılında evlilik yoluyla Almanya’ya gelen 30 yaşındaki Selma Y., katıldığı ilk uyum kursunu hamile olduğu için yarıda kesti. İkinci kursu ise 2007 yılında doğum yaptığı çocuğuna baktığı gerekçesiyle tamamlamadı. Üçüncü kursu da ehliyet kursuna gittiği için bitiremeyen Selma Y., Kasım 2012’de Freising makamlarının hamilelik ve çocuk bakımı mazeretlerini göz önünde bulundurarak, süresiz oturum hakkı verilmesini istedi. Mart 2013’te Münih İdare Mahkemesi, Haziran 2014’te ise Bavyera Eyalet İdare Mahkemesi hamilelik ve çocuk bakımının uyum kurslarından muaf tutulmaya yetmediği gerekçesiyle süresiz oturum vermedi.

 Bunun üzerine Federal İdare Mahkemesi’nde dün görülen dava, “hamilelik ve çocuk bakımının mazeret olamayacağı” belirtilerek karara bağlandı.

5 YILDA BİR OTURUM ALMAK ZORUNDA
Süresiz oturum hakkı vermeyen Yüksek Mahkeme, Selma Y.’nin Almanya’da oturma izniyle kalabileceğini de hükme bağladı. Ancak oturma izninin 5 yılda bir uzatılması gerekiyor. AB'ye ait olmayan diğer ülkelerden gelen yabancılara kıyasla Türklere tanınan bu hakkın nedeni, Türkiye ile AB arasındaki ortaklık anlaşması. (Dha/Ahmet YILDIRIM)