Almanya'dan Yunanistan'a ret

Almanya'dan Yunanistan'a ret
Almanya'dan Yunanistan'a ret
Avrupa Merkez Bankası'nın likiditeye erişimini kısıtladığı Yunanistan'a bir kötü haber de Almanya'dan geldi. Alman Bakan Schauble'ın Atina'nın taleplerini reddettiği ve taahhütlerin yerine getirilmesini istediği belirtildi.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ve Maliye Bakanı Yanis Varufakis borçlarını sildirmek için umutla çıktıkları Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF’den oluşan Troyka yolculuğundan kayıpla dönerken son şans olarak denedikleri Almanya’dan da ret aldılar.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre, önceki günkü görüşme sonrasında ECB, Yunan hükümetinin kurtarma planına bağlılığından şüphe duyarak Atina’nın doğrudan likiditeye erişmesini kısıtlamıştı. Dün ise Alman Maliye Bakanı Walfgang Schauble ile görüşen Varufakis de istediğini alamadı. Schauble, Yunanistan’ın tüm taleplerini reddetti ve “Anlaşamadığımızda anlaştık” dedi.

Yunanistan'da SYRIZA'nın ilk grup toplantısı yapıldı


'YENİ HÜKÜMETİN VAATLERİ DÜŞÜNDÜRÜCÜ'

Schauble, dün görüşme sonrası Yunanistan’ı feshedilmesini istediği Troyka ile müzakereye çağırdı. 320 milyar euroluk borcun silinmesinin söz konusu olmadığını vurguladı. Tsipras hükümetinin Yunanistan’ın daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmesini isteyen Schauble, Tsipras hükümetinin seçim öncesi vaatlerini, seçim sonrasında da tekrarlamasından memnuniyetsizliğini “Eğer vaatler başka ülkelerin vatandaşlarının zararına ise o zaman realist değildir. Yeni hükümetin vaatleri düşündürücü ” diyerek dile getirdi.

Avrupa Komisyonu: Troyka feshedilebilir


Schauble şöyle konuştu: “Yunanistan kendi hataları yüzünden bu duruma düştü. Herkes kapısının önünü temizlemeli. Sorunların çıktıkları yerde çözümlenmeleri gerek. Bugünkü görüş ayrılıklarımıza rağmen Yunanistan Euro Bölgesi’ndedir ve imzaladığımız anlaşma da şubat sonuna kadar geçerlidir. Eğer program değişirse Yunanistan para piyasalarına nasıl çıkacak bilemiyorum.”

Avrupa Merkez Bankası: Yunan tahvillerini istemiyoruz


YAZ BAŞINA KADAR ZAMAN İSTEDİLER

Varufakis ise AB’den sadece geniş kapsamlı önerilerini sunmaları için yaz başlarına kadar zaman istediklerini ve yeni bir anlaşmaya kadar da ara anlaşma yanlısı olduklarını söyledi. Varufakis “Kemer sıkma politikasını sürdürmeye hakkımız yok. İflastan kurtulmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Atina Borsası yüzde 3.37 düşüşle 819.5 puanda kapandı.

Yunanistan Maliye Bakanı'nın oturuşu dikkat çekti


MALİYE BAKANI UYUYAKALDI

Öte yandan, Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in Avrupa turundan dönerken ağır tempo nedeniyle uçakta uyuyakalması Yunanistan’da günün olayı oldu.

Syriza'nın Türkiye hesabı sahte çıktı

Tsipras'tan Barbaros şartı