Almanya'nın Syriza'yla gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi

Almanya'nın Syriza'yla gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi
Almanya'nın Syriza'yla gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi

SYRIZA lideri Alexis Tsipras

Yunanistan'da erken seçimlere gidilirken, Almanya ile ülkede birinci parti çıkması beklenen Syriza arasında gizli görüşmeler yapıldığı öne sürüldü.

RADİKAL - Yunanistan'da Avrupa Birliği kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerinin devamını isterken, erken seçimlerden önce gizli görüşme trafiği başladığı iddia edildi. Yunanistan'ın "radikal solcu" partisi Syriza, anketlerde birinci parti görünüyor. Ancak İtalyan La Stampa gazetesinin iddiasına göre, Alman yetkililer ile Syriza'nın üst düzey yöneticileri gizli görüşmeler yapıyor.

Sol'da yer alan habere göre, Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Yardımcısı Jörg Asmussen'in bu görüşmeleri yürüten kişi olduğu belirtiliyor. Asmussen, daha önce Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu'nda da görev yapmıştı. Bu ismin, ECB Başkanı Mario Draghi ve Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Schäuble tarafından görevlendirildiği söyleniyor.

Görüşmelerin sürdüğü sıralarda, Syriza sözcülerinden Niko Pappas da, iktidara geldiklerinde Yunanistan'ı euro bölgesinden çıkarmayacaklarını ve tek taraflı hiçbir adım atmayacaklarını söylemişti. Yunanistan, euro bölgesinde olduğu için tasarruf tedbirlerini yumuşatacak ulusal para politikası da izleyemiyor.