Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli

Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli
Almanya'ya Assange, Manning ve Snowden'lı 'ifade özgürlüğü' heykeli
Almanya'nın başkenti Berlin'e Edward Snowden, Julian Assange ve Chelsea Manning'in heykelleri dikildi.

RADİKAL - Almanya ’nın başkenti Berlin’in Alexanderplatz Meydanı’na son dönemin ABD başta olmak üzere Batılı ülkeleri kızdıran 3 ‘köstebeği’ Edward Snowden, Julian Assange ve Chelsea Manning’in heykelleri dikildi.

Evrensel'de yer alan habere göre, İtalyan heykeltıraş Davide Dormino, eserine dair yaptığı açıklamada “Onlar gerçekleri söyledikleri için özgürlüklerinden oldular bu da bize gerçeği bilmenin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor” dedi. Dormino’nun eserinde Snowden, Assange ve Manning 3 sandalyenin üzerinde dururken, 4. sandalye ise boş. Dormino, “4. sandalye onun üzerine çıkıp düşüncelerini dile getirmek isteyenler için” ifadesini kullandı.

'BOŞ KOLTUK İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ'

Heykelin sergilenmeye başlandığı ilk günden itibaren çok sayıda kişinin Dormino’nun dediğini yaparak sandalyenin üzerine çıktığı görüldü. Dormino, “Kimisi siyasi konulardan bahsetti, kimisi sadece sustu, kimisi öylesine konuştu, kimisi Julian, Bradley(Chelsea) ve Edward’a yardım etmek istedi, bazıları ise onların kim olduğunu bilmiyordu bile. Galiba boş koltuk ifade özgürlüğü için” dedi.

Dormino, eserini dünyanın en meşhur kamusal alanlarında sergilemek istediğini belirtti.

SNOWDEN: TEHDİT EDİLİYORUM

ABD askeri Chelsea Manning, 2011 yılında WikiLeaks’e sızdırdığı belgeler sebebiyle  35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange halen Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşıyor. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na dair belgeleri sızdıran eski istihbarat görevlisi Edward Snowden ise 2 yıldır Rusya’da gizleniyor. Snowden, CIA tarafından izlendiğini ve tehdit edildiğini açıklamıştı.