Altın Şafak vekillerinin koruması kaldırıldı

Altın Şafak vekillerinin koruması kaldırıldı
Altın Şafak vekillerinin koruması kaldırıldı
Yunanistan'da geçen hafta bir pazar yerinde yaşanan ırkçı saldırının ardından aşırı sağcı Altın Şafak partisi milletvekillerine verilen polis koruması kaldırıldı

ATİNA - Yunanistan Kamu Güvenliği Bakanlığı, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekillerine sağlanan polis korumasını kaldırdı. Geçen hafta Altın Şafak üyelerinin Atina yakınlarındaki Rafina bölgesinde pazar yerine saldırıları ve sonrasında parti üyelerinin bu tür şiddet eylemlerine devam edeceklerini açıklamasının ardından Altın Şafak milletvekillerinin koruması bakanlık tarafından kaldırıldı.

PAZAR YERİNDE STANTLARI DAĞITMIŞLARDI
Aralarında iki milletvekilinin de bulunduğu Altın Şafak üyesi yaklaşık 50 kişilik bir grup, Cuma akşamı, dini bir panayır çerçevesinde kurulan pazar yerinde yabancı satıcılardan izin belgesi istemiş, satıcıların stant açmak için izin belgelerini göstermesine rağmen tezgahlarını yerle bir etmişti.

Kamu Güvenliği Bakanlığı açıklamasında, Yunanistan'da güvenliği sadece Yunan polisinin sağlayabileceği başka kimsenin bunu yapamayacağı belirtildi.

Yunan makamları, ırkçı milletvekillerine yönelik koruma kararını kaldırırken, Altın Şafak Partisi lideri Nikos Mihaloliakos ile parti genel merkezine koruma sağlanmaya devam edileceğini bildirdi.

Altın Şafak son genel seçimlerde yaklaşık 7 oranında oy alarak parlamentoya girmişti. Desteğini her geçen gün artıran partinin son kamuoyu yoklamasına göre, oy oranı yüzde 9.5'i buldu ve sıralamada üçüncü parti konumuna yükseldi.(aa)


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Yunanistan

  ,

  şiddet

  ,

  Kamu

  ,

  Pazar

  ,

  Parti

  ,

  koruma

  ,

  oy

  ,

  Kamuoyu