'American Sniper'ın katiline müebbet

'American Sniper'ın katiline müebbet
'American Sniper'ın katiline müebbet
ABD ordusunun en ölümcül keskin nişancısı ve Clint Eastwood'un yönetmenliğini yaptığı American Sniper filmine konu olan Chris Kyle'ı öldüren Eddie Ray Routh, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

RADİKAL - ABD 'de haftalardır gündemde olan davada karar çıktı. Oscar adayı ‘American Sniper’ adlı filme konu olan eski deniz piyadesi Chris Kyle ve bir arkadaşını öldüren Eddie Ray Routh’un cezası açıklandı. Savunma avukatları Irak'ta ve Haiti'de görev yapan eski asker Routh'un olay sırasında psikolojik sorunlarının olduğunu iddia ediyordu. Savcılar ise cinayetler sırasında Routh'un ne yaptığının bilincinde olduğunu savundu. Bu iddiaları değerlendiren mahkeme, Eddie Ray Routh’u ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

YARDIM ETMEK İÇİN GİTMİŞTİ

NTV'de yer alan habere göre, Chris Kyle, 2 yıl önce oğlunun psikolojisinin yerinde olmadığını belirten Routh'un annesinin yardım talebi üzerine, Routh'u yanına alarak bir atış poligonuna gitmişti. Routh, Kyle ve arkadaşını öldürmüştü. Cinayetleri itiraf eden Routh, Kyle'ın arkadaşını atışa dahil olmadığı için vurduğunu, Kyle'a ise intikam almasından korktuğu için öldürdüğünü açıklamıştı. Davanın ABD kamuoyunda bu kadar dikkat çekmesinin nedenlerinden biri de Kyle'ın hayat hikayesinin beyaz perdeye yansımış olması.

Hamaney: American Sniper, Müslümanlara şiddet uygulamaya teşvik ediyor

6 DALDA OSCAR’A ADAY GÖSTERİLMİŞTİ

Amerikan ordusundayken, Irak'ta keskin nişancı olarak görev yapan Kyle'ın hayatı, ‘Amerıcan Sniper’ filmine konu oldu. Clint Eastwood'un yönetmenliğini yaptığı, Bradley Cooper'ın başrolünü oynadığı yapım, 6 dalda Oscar’a aday gösterildi, ancak sadece bir dalda ödül aldı.

Oscar'lar sahiplerini buldu!

Clint Eastwood'dan rekor açılış

Amerikan'ın ünlü 'sniper'ı ölü bulundu