Amerika elini silahlı kanada uzatıyor

Amerika elini silahlı kanada uzatıyor
Amerika elini silahlı kanada uzatıyor

Roma da Kerry nin yakından ilgilendiği Hatib ile Davutoğlu da ikili görüşme yaptı.

ABD ilk kez Suriye'deki silahlı gruplara doğrudan yardım sağlayacak. 60 milyonluk yardımın bir kısmı kurtarılmış bölgelerde harcanacak.

Suriyeli muhaliflerin silah ve cephane istediği Roma’daki Suriye’nin Dostları Toplantısı’ndan askeri kumanya dahil maddi ve siyasi yardım vaadi çıktı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz El Hatib’i toplantıya katılmaya yardım sözüyle ikna eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ‘öldürücü olmayan’ yardım kapsamında muhaliflere 60 milyon dolar vereceklerini açıkladı. Hatib’le görüşmesinin ardından konuşan Kerry, ilk kez silahlı kanada doğrudan yardım ulaştıracaklarını belirterek “Yüksek Askeri Konsey’e doğrudan tıbbi malzeme ve gıda göndereceğiz. ABD’nin ileri adımlar atma kararı, İran ve Hizbullah’ın yabancı savaşçılarının desteklediği hâkim silahlı gücün gaddarlığının sonucudur. Esad’ın vadesi dolmuştur ve iktidardan çekilmelidir” dedi. ABD Dışişleri’nden bir yetkili ise ‘60 milyon dolarlık yardımın kurtarılmış bölgelerde yerel konseylerin temel hizmetleri için kullanılacağını belirtti. Hatib ise konuşmasında insani koridor açılmasını isterken Esad’a şöyle seslendi: “Ömründe bir kez olsun insan gibi davran. Bu kadar ölüm, katliam, tutuklama yeter. Ülkeyi kurtarmak için hayatında mantıklı bir şey yap.” Hatib, Esad karşıtları için de radikal İslamcı militanların baskın olduğu yönündeki eleştirilere “Savaşçıların sakallarından önce çocuklarımızın akan kanına bakın’’ yanıtını verdi.

İstanbul ’un gündeminde silah da var

11 ülkenin katıldığı toplantının sonuç bildirisinde de SMDK’ya daha fazla siyasi ve maddi destek sözü verilirken “Suriye’deki güç dengesi değişmeli” vurgusuyla silah desteğine gönderme yapıldı. ABD ‘silah vermeme’ politikasını sürdürürken Batılı bir diplomat SMDK’nın Batılı ve Arap destekçileriyle birlikte 2 Mart’ta İstanbul’da yapacağı toplantıda askeri ve insani desteğin tartışılacağını söyledi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı Genelkurmay Başkanı Selim İdris ise AA aracılığıyla konferansı öncesi ihtiyaç duydukları silahların listesini açıkladı: “Güdümlü tanksavar füzesi, uçaksavar, Kalaşnikov tüfek ve mermisi, RPG roketatar, 4- 14,5 ve 23 mm’lik otomatik silah cephanesi, T62 ve T55 tipi tank mühimmatı ve çok namlulu roketatar.” Türkiye ’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Hatib’in yanı sıra meslektaşlarıyla ikili görüşmeler yaptı. Davutoğlu bugün Ankara ’da Kerry’yi ağırlayacak.

‘Kriz kontrolden çıktı’

Uluslararası yardım örgütü Oxfam, ‘sığınmacı sayısının hızlı artışı ve vaat edilen yardımların hâlâ ulaşmaması sebebiyle Suriye’deki insani krizin kontrolden çıktığı’ uyarısı yaptı. Açıklamada, ‘günde 5 bine yakın Suriyelinin, Ürdün, Lübnan ve Türkiye gibi ülkelere kaçtığı ve bu rakamın Aralık 2012’ye göre yüzde 36 arttığı’ vurgulandı. Yetkili Francis Lacasse, “BM’nin haziranda en kötü senaryo olarak sunduğu ‘1 milyondan çok sığınmacı’ olasılığı birkaç hafta içinde gerçek olabilir. Sığınılan ülkelere muazzam bir ağırlık yükleyen sığınmacı artışı, bölgesel istikrarın altını oyma potansiyeli taşıyor” diye konuştu. Örgütlerin, yardım sunmakta giderek zorlandığını belirten Lacasse “Kuveyt’te geçen ayki bağış konferansında söz verilen 1.5 milyar dolar yardımın sadece yüzde 20’si ulaştı. Örgütlerin temel hizmetleri sağlayabilmesi için acil para gerekli” dedi. BM’ye göre yerlerinden olan Suriyelilerin sayısı 925 bine yaklaştı. Ürdün 418.529 ve Lübnan 317.229 sığınmacı ağırlıyor. AFAD’a göre dün itibariyle Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı 184 bin 977’ye yükseldi.