Amerika tehdidi gördü

Amerika tehdidi gördü
Amerika tehdidi gördü

ABD 23. Kimyasal Savunma Taburu, kimyasal saldırı ihtimaline karşılık Güney Kore deki Camp Stanley Üssü nde tatbikat düzenledi.

Olası saldırıya karşı atom bombası kullanma kararı alıp doğu sahiline uzun menzilli füzeleri kaydıran Kuzey Kore'yi ciddiye alan ABD, Guam'a füze savunma sistemi yerleştiriyor.

ABD ’nin Güney Kore ile askeri tatbikatları karşısında savaş pozisyonu alan Kuzey Kore yeni adımlar atarken tehditleri ciddiye alan Amerikan yönetimi, Pasifik’te Amerikan üssünün bulunduğu Guam Adası’na füze savunma sistemleri gönderiyor. Tehlikeli gidişatın barometresi sayılan ve Güney Koreli işçilerin de çalıştığı Kaesong ortak sanayi bölgesini 2009’dan bu yana ilk kez kapatan Kuzey Kore, önceki gün olası bir çatışmada ABD’ye karşı nükleer silahların kullanımını onayladıktan sonra dün de uzun menzilli füzelerini doğu sahiline kaydırdı. Güney Kore Savunma Bakanı Kim Kwan-jin füzelerin önemli bir menzile sahip olduğunu ancak ABD anakarasını vurabilecek kapasitede olmadığını belirterek “Füzenin kaydırılmasının arkasındaki nedeni bilmiyorum ancak bu test denemesi veya tatbikat olabilir” dedi. Japon medyası füzelerin Amerikan topraklarına ulaşan KN-08 tipi füzeler olabileceğini öne sürerken Kim, bunların 3 bin km menzilli Musudan füzesi olabileceğine işaret etti. Bu menzilde Japonya, Güney Kore ve bölgedeki Amerikan üsleri yer alıyor. Pentagon ise Kuzey Kore’nin vururum dediği Guam üssüne karadan atılan füze savunma sistemi gönderme kararı aldı. Sistemin gelecek haftalarda konuşlandırılacağı kaydedildi.

Filipinler’e çıkarma

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey’in tavrını ‘tehlikeli’ ve ‘sorumsuz’ olarak nitelerken Savunma Bakanı Jack Hagel tehdidi ciddiye aldıklarını ve krizi dindirmek için müttefiklerle çalıştıklarını belirtti. ABD ilk kez Filipinler’e F/A-18 savaş uçaklarını gönderdi. Filipinler ordu sözcüsü, bunun bir yıl önce planlanmış bir tatbikat olduğunu ve Kore Yarımadası’ndaki gerilimle bir ilgisinin olmadığını söyledi. Sözcü bugün başlayacak olan tatbikata 8 bin Amerikalı ve Filipinli askerin katılacağını belirtti.