Amerika'da herkes birbiriyle akraba

Amerika'da herkes birbiriyle akraba
Amerika'da herkes birbiriyle akraba
ABD Başkanı Barack Obama, kendisini her fırsatta eleştiren Sarah Palin'le akraba çıktı.

NEW YORK -  Ancestry.com için çalışan soy takip uzmanları, Cumhuriyetçilerin 2008’deki başkan yardımcısı adayı Palin’in, Obama’yla 10. kuşaktan ortak bir akrabaları olduğunu ortaya çıkardı. Uzman Anastasia Tyler, bu akrabanın 17. yüzyılda Massachussets’te yaşayan John Smith adlı bir rahip olduğunu söyledi. Smith, Quaker adlı Protestan tarikatının gördüğü zulme açıkça karşı çıkan biri olduğunu aktardı.

Smith, hem Obama, hem Palin’in anne tarafından akrabası. Obama muhafazakar yorumcu Rush Limbaugh’nun da 11. kuşaktan kuzeniymiş. İkili 17. yüzyılda Virginia’da yaşamış toprak ağası Richmond Terrell aracılığıyla akraba. Dahası eski Başkan George W. Bush ve Obama, Samuel Hickley aracılığıyla 10. kuşaktan; Palin ve Bush da gene Hickley aracılığıyla 11. kuşaktan kuzenler. Samuel Hickley, Palin ve Obama’nın ortak akrabası John Smith’in kayınbabası.

Bush’un yardımcısı Dick Cheney’nin eşi Lynne, aile köklerini araştırınca eşinin Obama’yla 9. kuşaktan kuzen olduğunu ortaya çıkarmış, ama ortak akraba açıklanmamıştı. Konu Obama’ya da sorulunca, “Herkesin ailesinde kimsenin adını ağzına almadığı garip bir kuzen vardır” esprisini yapmıştı. Obama’nın anne tarafından büyük babası Stanley Armour Dunham’ın da baba ve oğul Bush dahil altı ABD Başkanı ile uzaktan akrabalığı var. (afp)    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    George Bush