Amerikalı-İsrailli bir emlakçının marifeti

Amerikalı-İsrailli bir emlakçının marifeti
Amerikalı-İsrailli bir emlakçının marifeti

Kahire deki Amerikan elçiliğinin bayrağı indirildi.

Amerikalı-İsrailli Sam Bacile, şiddetli protestolara yol açan filmi Yahudilerin finansmanıyla çektiğini söylüyor.

Mısır, Libya ve Tunus gibi ülkelerde şiddetli gösterilere neden olan ‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmin faturası Mısırlı Kıptilere kesilse de Hz. Muhammed’e hakaretler içeren yapımın arkasında Amerikalı-İsrailli bir emlakçı var. 2011 yazında çekilen ama Eylül 2012’nin başında Arapça versiyonunun Youtube’a yüklenmesi üzerine dikkat çeken filmin yazarı, yönetmeni ve yapımcısı 56 yaşındaki gayrimenkul danışmanı Sam Bacile. Bacile haziranda filmin ilk gösteriminin ardından “İslam kanserdir ve bu dini değil politik bir filmdir” dedi. Film geçen yıl tüm yaz California’da çekildi. Temmuzda Hollywood’da bir sinemada gösterilen filmin boş bir salonda oynadığı belirtiliyor. Bacile 60 oyuncunun yer aldığı 2 saatlik filmin bütçesinin 5 milyon dolar olduğunu ve İsrail’deki 100’den fazla bağışçıdan tedarik edildiğini söyledi. Bacile olayların ardından ortadan kayboldu. Filme Mısırlı Hıristiyan cemaatinin destek verdiğine dair kanaatin de ABD ’de yaşayan Kıpti aktivist Morris Sadek’in bu konudaki tutumundan kaynaklandığı belirtiliyor. New York Times’a göre Sadek kendi bloğundan filmi yayımlayıp linkini de Kuran yakma eylemiyle bilinen Floridalı papaz Terry Jones’a gönderdi. Sadek blog ’unda Jones’un yanıtına ve Kahire’deki olayları kınayan mesajına yer verdi. Filme danışmanlık yapan Steve Klein, Bacile’i ‘yeni Theo van Gogh olabileceğini’ belirterek uyardığını kaydetti. Theo van Gogh ‘İtaat’ filminin ardından 2004’te öldürülmüştü.

Hakaretlerle dolu bir film: Müslümanların Masumiyeti
Ortalığı ayağa kaldıran Müslümanların Masumiyeti filminde Hz. Muhammed şehvet düşkünü, çocuk istismarcısı ve ‘gay’ olarak tanımlanıyor. Filmin internete yüklenen 13 dakikalık bölümü önce Mısır’da Hıristiyanların Müslümanlarca katledilmesiyle başlıyor. Ardından hikaye Muhammed dönemine gidiyor. Muhammed’in rica üzerine bir ailede yetiştiği, babasının kim olduğunun bilinmediği atıfları yapılıyor. Annesi yarı çıplak resmedilen peygamberin peygamberliği de bir hayal ürünü olarak gösteriliyor. Peygamber olmasının ardından gördüğü eşeği ‘ilk Müslüman hayvan’ ilan ediyor. Peygamber, savaş yapacakları kişilerin hepsinin öldürülmesini, mallarına zarar verilmeden el konulmasını, kadınların ve çocukların köleleştirilmesini istiyor. Filmde peygamber din kisvesi altında başkalarının karılarıyla ilişki kuran ve Yahudi kadınlara tecavüz eden kişi olarak gösteriliyor. Birçok sahnede Yahudi nefreti, yağmacılık ve tecavüzcülük ‘bir İslam kültürü’ olarak sunuluyor. Muhammed bir Yahudiye kızıp hepsinin Filistin’den taşınmak ya da haraç ödemek zorunda olduğunu söylüyor. Peygamberin Filistin topraklarını yağmacılık ve zorbalıkla ele geçirdiği ima ediliyor. 

Savaş gemileri gönderildi

Öte yandan Libya Büyükelçiliği’ne yönelik saldırının ardından ABD Libya açıklarına iki savaş gemisi gönderdi. Saldırı sonrası "USS Laboon" gemisi Libya açıklarına konuşlanırken, bölgeye yönlendirilen "USS McFaul"un ise birkaç gün içinde Libya açıklarına varacağı belirtildi.
Tomahawk füzeleri taşıyan gemilerin "özel" bir görevle bölgede bulunmadığı ancak ABD Başkanı Barack Obama tarafından talimatı verilecek olası bir misyonu yerine getirmede kullanılacağı ileri sürüldü. (Huffintonpost/New York Times/ajanslar)