Amerikan adaletine isyan

Amerikan adaletine isyan
Amerikan adaletine isyan

Los Angeles taki gösteride Trayvon için adalet. Halk suçlu diyor yazılı pankart taşındı.

Florida'da siyah ve kapşonlu genci 'hırsız' sanarak öldüren mahalle fedaisi Zimmerman aklandı. Amerikalılar çok sayıda kentte sokağa döküldü.

ABD ’nin Florida eyaletinde 17 yaşındaki siyah genç Trayvon Martin’i hırsız sanarak öldüren George Zimmerman mahkeme tarafından suçsuz bulunarak serbest bırakılırken karar ırkçılık tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Mahallenin gönüllü bekçisi 29 yaşındaki Zimmerman’ı hem kasten adam öldürme hem hakimin son dakikada önerdiği kasıtsız adam öldürme suçlarından aklayan jürinin kararı sonrası birçok kentte halk sokaklara dökülürken siyahların “Adalet yoksa barış da yok” sloganı dikkat çekti.
ABD’de uzun süredir tartışma konusu olan Trayvon Martin davası, önceki gün 6 kadın jüri üyesinden 5’inin Zimmerman’ı suçsuz bulmasıyla sona erdi. Olay şöyle yaşanmıştı: Florida’ya bağlı Sanford’ta yaşayan Martin, 26 Şubat 2012’de evde akşam NBA maçı izlerken çikolata ve buzlu çay almak için markete gitti. Alışveriş sonrası yağmur altında kafasına geçirdiği kapüşonla eve dönerken araçla etrafı kolaçan eden Zimmerman tarafından takip edildi. Zimmerman 911’i arayıp “Bir hırsız gördüm. Bu aşağılık herifler her zaman kaçıyorlar” dedi. 911 memuru Zimmerman’a “Bunu yapmanızı istemiyoruz. Bir ekip gelecek, sitenin giriş kapısında onlarla buluşun” diye tembihledi. Ancak takibe devam eden Zimmerman, kavgaya tutuştuğu Martin’i 9 mm’lik silahıyla öldürdü. Babası beyaz, annesi Perulu olan Zimmerman mahkemede Martin’i kendisine zarar vereceğini düşünerek vurduğunu öne sürdü. Jüri üyeleri Zimmerman’ın bu ifadelerinden hareketle olayın meşru müdafaa olduğuna kanaat getirdi. Hâkim Debra Nelson “Artık burada işin kalmadı” diyerek Zimmerman’ı bıraktı. Zimmerman’ın yakınları kararı sevinçle karşılarken mahkeme önünde Martin için adalet bekleyenler hayalkırıklığına uğradı. Bazılarının ağladığı görüldü.

Beyonce’tan saygı duruşu
Irkçılık tartışmalarını tekrar alevlendiren karar sonrası San Francisco, Philadelphia, Chicago, Washington, Atlanta, Los Angeles ve New York dahil birçok kentte protesto gösterileri oldu. Washington’da Beyaz Saray’ın önünde 30 kişilik bir grup sessizce bekleyip kararı kınadı. Oakland’da protestocular çevredeki iş yerlerine zarar verdi. Polis farklı bölgelerde potansiyel ayaklanmalara karşı tedbir aldı. Pop yıldızı Beyonce, Nashville’deki konseri sırasında Martin için saygı duruşunda bulunup Dolly Parton’ın yazdığı “I will always love you” şarkısını söyledi.
Aktivist Al Sharpton “Karar Amerikan halkına vurulmuş şamardır” mesajı atarken sivil haklar örgütü NAACP, Adalet Bakanı Eric Holder’a mektup kampanyası başlattı. Cinayetten hemen sonra birçok kentte gösteriler düzenlenirken Başkan Barack Obama da “Bir oğlum olsaydı Trayvon gibi olurdu” diyerek sempatisini dile getirmişti.