Amerikan özel dedektifleri, başına 10 milyon dolar ödül konunca HURRA yaptılar

Amerikan özel dedektifleri, başına 10 milyon dolar ödül konunca HURRA yaptılar
Amerikan özel dedektifleri, başına 10 milyon dolar ödül konunca HURRA yaptılar
Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç bu kez YAKALANABİLİR

Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesince aranan ve yakalanması için Sırbistan hükümetinin 10 milyon avro ödül koyduğu Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'in peşine, Amerikalı dedektiflerin de düştüğü iddia edildi.

 Bosna-Hersek ve Sırbistan'daki bazı gazetelerde çıkan haberlere göre, Sırbistan hükümetinin, firardaki Mladiç'in yakalanmasını sağlayacak bilgiler için 10 milyon avro vereceğini açıklamasının ardından bazı Amerikalı dedektifler Sırbistan'a gelmeye çalışıyor.

 Sırbistan gazetesi “Press”, para ödülünün yükselmesiyle Ratko Mladiç'in, dünyada en çok aranan firardaki 3 suçludan biri olduğunu belirtti.

 Press, Amerikalı dedektiflerin Mladiç'i bulması halinde kazanacakları paranın, Irak'ta bir yıl içerisinde, çok daha zor şartlarda kazandıkları paraya yakın olduğunu kaydetti.

 Sırbistan Başbakan Yardımcısı Bojidar Deliç ise basında çıkan haberlerden sonra, Sırbistan'da “kafa avcılarının” bulunmadığını, devletin, kendi topraklarında, hiçbir yabancı kuruluşa savaş suçlusu aramasına izin vermeyeceğini açıkladı.

 Mladiç, Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da 8 bin Boşnak erkeğinin katledilmesi ve Bosna'daki (1992-1995) savaşta “insanlığa karşı suç işlemekten” 15 yıldır aranıyor. Sırbistan hükümeti, firardaki Mladiç'in yakalanmasını sağlayacak bilgiler için verilecek 1 milyon avroluk ödülü geçen hafta 10 milyon avroya yükseltmişti. (aa)


    ETİKETLER:

    Irak

    ,

    Boşnak