Amerika'nın mavi gecesi: ABD yeniden Obama dedi

Amerika'nın mavi gecesi: ABD yeniden Obama dedi
Amerika'nın mavi gecesi: ABD yeniden Obama dedi
Haber: Muhittin DANIŞ / Arşivi

Sandy Kasırgasının etkisini üzerinden atmaya calisan New York'tan hava güneşli ancak soğuk. Gündüz vakti sanki ülke hiç seçim yokmuş havasında. Ancak birçok eyalette sandıkların kapandığı saat 19.00'da sokaklarda seçim havasını solumaya başlıyorsunuz.

New York'un simgelerinden Empire State binasının tepesinde iki renk binaya tamamen hakim olmak için acele ediyor. En tepedeki iki anten de oy oranlarini gösterecek.

Gecenin ilk saatlerinde gelen ilk sonuçlar bir heyecan dalgası yaratıyor. Özellikle kritik öneme sahip ve sonuclari belirleyecek 4 eyalette sonucların başa baş görünmesi, hatta Florida'da Mitt Romney'in önde gözükmesi ve netleşen ilk birkaç eyalette Cumhuriyetçilerin kazanması acaba bir sürpriz olur mu sorusunu gündeme getiriyor.

Heyecan dalgası uzun sürmüyor. 4 kritik eyalet olan Ohio, Florida, Virginia ve Pensilvanya'da mavi diyen ilk eyalet Ohio oluyor. Obama'nın Beyaz Saray'da bir donem daha kalacağının en güçlü işareti ortaya çıkıyor. Zira Romney'in artık kritik eyaletlerin neredeyse tümünü kazanması gerekiyor.

New York gecenin rengi için sabırsızlanırken Obama'nın ussunu kurduğu Chicago'da Demokratlar kendine güveniyor görünüyor. Boston'u us edinen Romney'in cephesinde ise umut var.

Heyecan dalgası Florida'da burun farkıyla sürse de Amrika secimini yapmayı ve rengini ortaya koymayı fazla uzatmıyor. Saatler gece yarısını gösterdiğinde gecenin rengi mavi oluyor ve Obama ikinci koltuğunu korumak için gerekli olan 270 delegeyi aşarak Florida'da henuz kesinleşmeyen sonuçlara rağmen 303 delegeyle zaferini ilan ediyor.

Neden kazandı?


Obama'nın oy oranları arasında çok fark olmasa da delege avantajı ile kazanması bekleniyordu. Beklenen oldu. Amerikan halkı Obama'nın ekonominin yeniden guç kazanması yolunda attıgı adımlara guveniyor. Otomobil endüstrisinin merkezlerinden Ohio'nun Obama demesi de bunun işareti ve sonucu. Obama'ya zaferi getiren diğer konular ise göçmenler, kürtaj hakkından yana olması ve eşcinsel evliliğe yeşil ışık yakması.

ABD'nin simgelerinden Empire State gece yarısı maviye burundu. Obama bir kez daha başkan seçildi. Ancak Amerika halkı arasında keskin bir bölünme var. Obama'nın başa çıkması gereken ilk iş belki kendisine bir şans daha verenlerin guvenlerini yitirmemenin yanı sıra ülkedeki bölunmuşlugu gidermek.