Anders Behring Breivik'in 'akıl dışı' talepleri

Anders Behring Breivik'in 'akıl dışı' talepleri
Anders Behring Breivik'in 'akıl dışı' talepleri
Norveç'te saldırıların faili Anders Behring Breivik'in sevdiği video oyunları piyasadan kaldırılırken,Breivik'in 'akıl dışı' taleplerinden oluşan listeyi avukatı aracılığıyla açıkladı.

OSLO-Norveç'te 22 Temmuz'da 77 kişinin öldüğü saldırıların faili Anders Behring Breivik'in sevdiği ve hazırlıklarında yararlandığı video oyunları piyasadan kaldırıldı.

Norveç'in en büyük kooperatif mağazalar zinciri olan Coop Norge'un yöneticileri, bazı oyun tutkunlarının onaylamadığı bu kararı, aşırı sağcı Breivik tarafından düzenlenen çifte saldırıda hayatını kaybeden 77 kurbanın anısına saygı için aldıklarını belirttiler.

Norveçli aşırı sağcı Breivik, 1500 sayfalık manifestosunda, aralarında "World of Warcraft" ve "Call of Duty - Modern Warfare"in bulunduğu bazı oyunları düzenli oynadığını ve bunlardan özellikle "çok kültürlülüğü" hedefleyen eylemlerine hazırlık amacıyla faydalandığını yazmıştı. Ülke çapında 900 mağazası bulunan Coop Norge zincirinin 1,2 milyon üyesi bulunuyor.

Norveç medyasındaki haberlere göre, " film , müzik ve video satışında lider" Platekompaniet şirketi de şiddet içeren bazı oyunları raflarından kaldırdı.

Norveç katliamı sorumlusunun 'akıl dışı' talepleri Norveç'te 77 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıyı üstlenen Anders Behring Breivik taleplerinden oluşan listeyi avukatı aracılığıyla açıkladı.Avukat Geir Lippestad tarafından "akıl dışı" olarak nitelenen listede Norveç hükümetinnin istifa etmesi ve ruhsal sağlığının Japon doktorlarca değerlendirilmesi var. Breivik'in avukatına verdiği ikinci listede ise sigara gibi gündelik ihtiyaçlar bulunuyor.

Anders Breivik'in avukatlığını üstlenen Geir Lippestad, listedeki taleplerin karşılanmasının imkansız olduğunu ve müvekillinin "toplumun nasıl işlediğinden birhaber olduğunu" belirtti.

Avukat Lippestad, AP'ye yaptığı açıklamada "talepler Norveç ve Avrupa toplumsal yapısının altüst olması anlamına geliyor, ancak belli ki müvekkilim bunu anlayamıyor" dedi.Anders Behring Breivik taleplerinin yerine getirilmesi halinde bağlantı içinde olduğunu öne sürdüğü aşırı sağ örgütler hakkında bilgi sağlayabileceğini belirtmişti.

Norveç polisi ise Breivik'in öne sürdüğü örgütlerin varlığı hakkında şüpheleri olduğunu açıklamıştı.77 kişinin ölümünden sorumlu olduğunu itiraf eden Breivik'in ruh sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla mahkeme tarafından iki psikiyatrist görevlendirilmiş durumda.Breivik ise avukatına ilettiği talepler listesinde "haysiyetin değerini daha iyi anlayan" Japon doktorlar tarafından muayene edilmek istediğini belirtti.(BBCTÜRKÇE,AA)