Angela Merkel'e çarşaf giydirdiler

Angela Merkel'e çarşaf giydirdiler
Angela Merkel'e çarşaf giydirdiler
Alman Devlet televizyonu ARD, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in mülteci krizindeki tutumunu eleştirmek amacıyla, fotomontajla Merkel'e çarşaf giydirdi.

RADİKAL - Alman devlet televizyonu 1. kanalı ARD, Şansölye Angela Merkel’i kara çarşafa soktu. Merkel’in mülteci krizindeki tutumunu eleştirmek amacıyla, fotomontajla Merkel’e çarşaf giydiren ARD, mülteci akınına uğrayan Almanya’nın gelecekte kendi değerlerini kaybedeceğine vurgu yaptı.

“Bericht aus Berlin” adlı programda mülteci krizini irdeleyen moderatör Rainald Becker, arka fonda çarşaflı Merkel ve onun da arkasında Alman Parlamentosu’nu minare ve hilallerle gösteren bir grafik eşliğinde, ”Gerçekten başaracak mıyız, yoksa baş edemeyecek miyiz?, Başarırsak bizim değerlerimiz ne olacak. Hayatımız gelecekte nasıl olacak. Mülteciler kadın hakları, eşitlik, düşünce özgürlüğü ve basın özgürlüğü konusunda sıkıntı yaşarsa nasıl davranacağız” sorularını sordu ve “Bu sorular toplumda korku yaratıyor” ifadesini kullandı.

Pegida'dan gövde gösterisi

SOSYAL MEDYADA TARTIŞMA BAŞLADI

Devlet televizyonunun böyle bir yayın yapması, sosyal medyada tartışma başlattı. “Toplumda korkuyu asıl böyle haberler arttırıyor” diyen de var, grafiği, “Pegida’nın söyleminin fotoğrafa dönüştürülmüş hali” diyen de. Diğer taraftan bunun basın ve ifade  özgürlüğü olduğunu savunan da.

Merkel: Esad'la görüşülmeli

Tartışmalar üzerine açıklama yapan ARD ise, amaçlarının, polarize ederek bilinçlendirmek ve Batılı değerlere vurgu yapmak olduğuna dikkat çekti. Sosyal medyada başlayan tartışmanın siyasiler arasında başlayıp başlamayacağı merak ediliyor. (Ahmet Yıldırım/DHA)

Merkel: Suriye'de askeri girişimler nafile ama gerekli

Erdoğan Merkel'le sığınmacıları görüştü