Angelina Jolie büyüleyip gitti

Angelina Jolie büyüleyip gitti
Angelina Jolie büyüleyip gitti

Türkiye'de önce Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret eden ünlü oyuncu Angelina Jolie dün de başkentte siyasilerle görüştü. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Jolie'nin de yer aldığı BM heyetini kabul etti.

Ankara'da hem siyasiler hem gazeteciler gözlerini BMYK Özel Temsilcisi Angelina Jolie'den alamadı. Jolie'yle en neşeli pozlar ise Bakan Şahin'den geldi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Türkiye ’de Suriyelilerin kaldığı kampları gezen Angelina Jolie’nin Ankara ziyareti, gazetecilerin ve siyasilerin “ Dünya gözüyle Angelina’yı da gördüm” yorumları eşliğinde geçti. Bir gazeteci ordusu tarafından takip edilen Angelina Jolie’nin Türkiye ziyaretinin ilk bölümü Suriyeli mülteci kamplarına ayrılırken; ikinci gününde Ankaralı siyasilerle yapılan görüşmeler vardı. Ancak Ankara gazeteciliğinin temel güdülerinden olan “Görüşmenin perde arkasında ne var?” sorusu bu kez çok gündeme gelmedi, çünkü tüm dikkatler Angelina’nın perde önüne düşen görüntüsündeydi. 

Şahin ne anlattı?

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi ve dünyaca ünlü Amerikalı oyuncu Angelina Jolie’nin Ankara gündemi İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’le başladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile devam etti. Ankara’da sık sık farklı gaflarıyla gündeme gelen Şahin’le Jolie’nin basına yansıyan fotoğrafları görüşmenin oldukça keyifli bir ortamda gerçekleştiğini gösteriyordu.
Jolie’nin Ankaralı gazetecilerle en yakın teması öğleden sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres’le gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında oldu. Ancak salondaki tüm muhabirlerin kadın olması toplantının en dikkat çekici detayıydı. Muhabirler kadın olunca, Angelina Jolie de elbisesinden yüz hatlarına kadar ‘hemcinssel bir kıskançlık’la incelenmekten kaçamadı. Oldukça tedirgin olduğu görülen ünlü oyuncunun Suriyeli mültecilerle ilgili açıklamasını ise polisinden muhabirine, korumasından memuruna kadar herkes fotoğraf makinelerinin ve cep telefonlarının deklanşöründen izledi.

‘Umarım kimse donmaz’

Angelina Jolie ise basın toplantısında çok fazla mülteci bulunduğuna dikkat çekti. Jolie, “Sonunda burası kamp ve hiç kimse mülteci olarak yaşamak istemez, hiç kimse bir kampta yaşamak istemez. Bu insanların hepsi hayatlarını kurtarabilmek için evlerini bıraktılar ve kaçtılar. Tabii ki tüm komşu ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de son derece müteşekkirler” dedi. Herkesin yaklaşan kış ile ilgili düşüncelerini kendisinin de paylaştığını belirten Jolie, “Şiddet ve çatışma pek dineceğe benzemiyor ülkede. Birlikte çalışarak bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Kimse soğuktan donmaz umarım” dedi
Gerçekten güzel mi?
Gelelim gezinin anafikir kısmına. Herkesin sorduğu “Angelina gerçekten güzel mi?” sorusuna “Yok kesinlikle makyaj güzeli. O kadar makyajı ben yapsam, ben de öyle olurdum” demeyi çok isterdim. Ama ne yazık ki görüp görülebilecek en orantılı yüz hatları ve albenisiyle gerçekten çok güzel bir kadın... Bu yazıyı da sanırım, “Dünya gözüyle Brad Pitt’i de Ankara’da görmek istiyoruz” sözleriyle bitirmek gerekiyor.‘NİYE BASINA KAPALI GÖRÜŞME’
CHP ’li Mehmet Kesimoğlu, Angelina Jolie’nin Ankara’da yaptığı görüşmeleri soru önergesi olarak Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e soru önergesi veren Kesimoğlu, şu soruları yöneltti:
“Angelina Jolie’yle görüşmenizi neden basına kapalı gerçekleştirdiniz? Resmi görevi bulunmayan özel temsilcilerin kırmızı halıyla karşılanması olağan uygulama mıdır? Jolie’nin ziyareti, son dönemde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve CIA Başkanı David Petraeus’un Türkiye ziyaretlerinin devamı mıdır? Mağdur insanların görüşüldüğü göz önünde bulundurulduğunda, verdiğiniz ve kamuoyu tarafından anlaşılamayan görüntülerdeki ‘neşeli’ tavırlarınız için özür dilemeyi düşünüyor musunuz?”


GÜL: jOLIE’NİN YAPTIKLARI İLHAM VERİCİ
Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde Abdullah Gül’ün, Jolie’nin de yer aldığı heyeti kabulüne ilişkin bilgilere yer verildi. Gül kabulde, Guterres ile eski bir dostlukları olduğunu ve heyeti Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Gül, Jolie’nin küresel düzeyde yerlerinden edilmiş insanlar için yaptıklarının tüm insanlık için ilham kaynağı olduğunu belirtti. Jolie de görevinin, dikkati Suriye halkının yaşadıklarına çekerek, uluslararası farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin Suriye halkına yönelik cömert gayretlerinin kendi işini çok kolaylaştırdığını, Türk halkının misafirperverliği için derinden müteşekkir olduğunu vurgulayan Jolie, bunu gideceği her yerde örnek olarak anlatacağını kaydetti.