Angelina Jolie'den Türkiye'ye teşekkür

Angelina Jolie'den Türkiye'ye teşekkür
Angelina Jolie'den Türkiye'ye teşekkür

Jolie, 13 bine yakın Suriyeli mültecinin kaldığı Öncüpınar daki konteynir kentte kadınlarla halı dokudu. Ünlü oyuncu Mülteciler çok endişeli dedi.

KİLİS - Hollywood yıldızı Angelina Jolie, BM Özel Temsilcisi olarak Ürdün ve Lübnan’daki kampların ardından Kilis’teki kampta Suriyeli mültecileri ziyaret etti. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Guterres ile birlikte 12 bin 500 kişinin kaldığı Öncüpınar’daki konteynir kentte incelemelerde bulunan ünlü oyuncu mültecilerle yaklaşık 4 saat geçirdi. Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Dışişleri Bakanlığı yetkililerince karşılanan Jolie, Türkiye ve Türk halkına, acı çeken ailelere sınırlarını açtığı için teşekkür etti. Basına kapalı gerçekleşen gezide Jolie ve Guterres 3 çadır, kreş, hastane ve anaokulunu gezip mülteci kadın ve çocuklarla sohbet etti. Yaklaşık 1 yıl önce Türkiye’ye geldiğini hatırlatan Jolie “Şimdi ondan on kat daha fazla sığınmacı var. Görüştüğüm kişiler çok duygusallar ve Suriye’de yaşananlardan dolayı büyük endişe duyuyor, Suriye’de kalan aileleri ve arkadaşlarını merak ediyorlar” dedi. Kendisine yöneltilen bir soru üzerine Jolie, “Türk hükümeti büyük cömertlik göstererek bu olağanüstü kampı kurmuş. Gerçekten çok etkileyici. Hepimiz ülkelerinden kaçmak zorunda kalan ailelerin barındırılması için bu şartlarda kamplar olmasını umut ediyoruz. Hiçbir yerde bunun gibi bir kamp görmedim” diye konuştu.  

‘Kamplar insanlığa yakışır’  
Basına kapalı gerçekleşen ziyaretlerin sonunda gazetecilere açıklama yapan BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ise AFAD Kilis Konaklama Tesisleri’nde barınma, sağlık ve eğitim gibi alanlarda verilen hizmetlerin ‘insan onuruna’ yakışır olduğunu belirtti. Dünyanın birçok yerinde bu kaliteyi sağlamanın mümkün olmadığına dikkat çeken Guterres, “Türk hükümetine minnettarım” dedi. Dün Ankara ’ya geçen Jolie bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le görüşecek.

İbrahimi, Şam’da temaslara başladı 
BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi, Kahire’deki temaslarının ardından Şam’a gitti. Dün Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le görüşen İbrahimi, “Akan kanı durdurarak aynı vatanın evlatları arasında uzlaşının sağlanması gerekliliği konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyorum” dedi. Üç günlüğüne Suriye’ye giden İbrahimi, Suriye lideri Beşşar Esad’la görüşmesinden somut sonuçlar çıkması umudunu dile getirdi.