'Ankara savaş dili kullanmıyor'

'Ankara savaş dili kullanmıyor'
'Ankara savaş dili kullanmıyor'

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak için gittiği Brüksel den Suriye nin Dostları toplantısı için Paris e geçti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye politikasına yönelik eleştirileri 'kasıtlı propaganda' olarak niteleyip 'barış diline' nükleer zirveyi örnek gösterdi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

HDN BRÜKSEL- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak için Brüksel’e giderken Türkiye ’nin Suriye politikasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Eleştirileri ‘kasıtlı propaganda’ olarak nitelendiren Davutoğlu, “Türkiye’nin barış dilini yitirdiği ve savaş diliyle konuştuğuna ilişkin yayınlar görüyoruz içte ve dışta. Bundan üzüntü duyuyoruz” dedi. ‘Türkiye’nin savaş değil, barış dili kullandığını’ savunan Davutoğlu, Türkiye’nin barış politikasına örnek verirken geçen hafta İstanbul ’da gerçekleştirilen 5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakereleri örnek verdi. Davutoğlu, “Bu toplantının bizatihi gerçekleşmesi bile bölgesel barış adına önemlidir” yorumunu yapıp şu ifadeleri kullandı: “Süreç başladığında bölge gergindi. Hürmüz Boğazı’nda gerilim vardı. Artı Suriye’de iç çatışma, Irak’ta iç kriz. Böyle bir ortamda 5+1’in toplanması önemliydi. Başlaması için herşeyi yaptık. ” Davutoğlu, Türkiye’nin ‘kolaylaştırıcı’ rol oynadığını vurguladı. 

‘Esad zaman kazanıyor’
Davutoğlu, akşam yemeği sırasında NATO bakanlarına Suriye ile bilgi verirken, ateşkesin ilan edildiği 12 Nisan’dan bu yana ‘196 kişinin öldüğünü ve Esad yönetiminin tek amacının zaman kazanmaya çalışmak olduğunu’ belirtti. Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi kararınca gönderilen gözlem misyonun etkin çalışması için tüm ülkedeki gelişmeleri takip edecek bir sistem geliştirmeleri gerektiğini vurguladı. Sınır ihlallerini de NATO gündemine getiren Davutoğlu, “Suriye meselesinin NATO’nun çalışma takvimine girmesi önemli. Sınır güvenliğimizi yakından takip ediyoruz. Sınırdan gelen ateş ve bazı terör gruplarının haraketlerine karşı her türlü tedbir alıyoruz” dedi. Davutoğlu, Brüksel temaslarının ardından bugün Paris’teki ‘Suriye’nin Dostları’ toplantısına katılıyor.