Ankara'da Mursi'nin sıfatı değişti: Artık 'seçilmiş' değil, 'eski' cumhurbaşkanı

Ankara'da Mursi'nin sıfatı değişti: Artık 'seçilmiş' değil, 'eski' cumhurbaşkanı
Ankara'da Mursi'nin sıfatı değişti: Artık 'seçilmiş' değil, 'eski' cumhurbaşkanı
Mısır'da 2013 yazında gerçekleşen askeri müdahaleden bu yana devrik lider Muhammed Mursi'yi "Seçilmiş Cumhurbaşkanı" olarak tanımlayan Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan geri adım geldi. Ankara, son resmi açıklamasında Mursi için "Eski Cumhurbaşkanı" ifadesini kullandı.

RADİKAL – Mısır’da 2013 yılının temmuz ayında gerçekleşen askeri müdahalenin ardından Kahire ile tüm köprüleri atan Ankara , ilişkileri normalleştirme arayışına sembolik bir adımla devam etti. Müdahale sonrasında açıklamalarda devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için ‘Seçilmiş Cumhurbaşkanı’ tabirini kullanan Dışişleri, son açıklamasında ‘Eski Cumhurbaşkanı’ ifadesini tercih etti.

Yakın döneme kadar Mısır’ın meşru lideri olarak Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinden Muhammed Mursi’yi gördüğünde ısrar eden Ankara, son resmi açıklamasında ise Mursi için “Eski Cumhurbaşkanı” ifadesini kullandı. Zaman gazetesinden Servet Yanatma’nın haberine göre, bu önemli kavram değişikliği, Kahire ile ilişkileri normalleştirmek isteyen Ankara’nın diplomatik bir adımı olarak değerlendiriliyor. Yanatma, haberinde, konuştuğu Dışişleri kaynaklarının da "Bu siyasi bir karar" diyerek bu tespiti teyit ettiğini aktarıyor.

Mısır’la ilgili 22 Nisan’da bakanlıktan yapılan açıklamada, "Mısır’da düzenlenen ilk demokratik seçimler neticesinde halk iradesiyle işbaşına gelen, ancak 2013 yılında gerçekleştirilen askeri müdahale sonucu görevinden zorla uzaklaştırılan eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin diğer sanıklarla birlikte yargılandığı davada 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasını esefle karşılıyoruz" denildi.

 


  http://www.radikal.com.tr/135472413547242

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RABİA YETİŞ, KAÇIYORLAR! - Ali Karatay

  Siz Rabia işareti yaptıklarını sanıyordunuz değil mi, hayır, onlar kışkırtıp-gaz verip mahva sürükledikleri Müslüman Kardeşler'e el sallıyorlar, "bize müsade, güle güle" diyorlar yani. Seçime kadar çok kokutmazlar ortalığı, fakat seçimden sonra yapacaklarını ancak midesi olanlar kaldırabilecek. Tabi HDP bu çürümeye bir son vermezse.

  yazık - user1002376

  Darbenin edebiyatını yapıp oy devşirenlerin düştüğü hale bakın.