Ankara'dan kalkan Arabistan uçağı Suriye'ye Taliban mı taşıdı?

Ankara'dan kalkan Arabistan uçağı Suriye'ye Taliban mı taşıdı?
Ankara'dan kalkan Arabistan uçağı Suriye'ye Taliban mı taşıdı?
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri'ne ait 3 C-130 uçağının Esenboğa Havaalanı'ndan kalktıktan sonra Akdeniz'e doğru gittiğini savunarak konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Hurriyet.com.tr'den Bülent Saroğlu'nun haberine göre, uçakları, akıllı telefonun radar sistemiyle tespit ettiklerini ve 20-25 bin feet arasında seyrettiklerini anlatan Kart, “ Suriye ’deki gelişmelerin ve iç savaşın kritik bir hal aldığı dönemde bu gelişme son derece önemli. Ciddi soru işaretlerini beraberinde getiriyor” dedi.


ANAYASA’YA AYKIRI

Kart, konuyu Başbakan Tayyip Erdoğan ’a yönelttiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. 24-25 Şubat’ta Esenboğa Havaalanı’ndan Suudi Hava Kuvvetleri’nden 3 C-130 nakliye uçağının rotasını da anlatan Kart, şunları söyledi: “Bu uçaklar Konya-Antalya rotasını takip ederek, Akdeniz üzerinden uçmuşlar ve Mısır kıyılarında radardan kaybolmuşlardır. Uçaklar 20 bin ila 25 bin feet arasında seyretmektedirler. Danışmanım akıllı telefonlarda kullanılan Flight Radar 24 programı ile uçakları tespit etti, kayıtları da mevcut. Bu durumun, Türkiye ’nin hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin kullanımına açılması ve devamında da Suriye’deki iç savaşta taraf hale gelmesi anlamına gelen bu nitelikteki fiili durum, Anayasa’nın 92’nci maddesinin ihlali anlamına geleceği de açıktır.


TALİBAN SAVAŞÇILARI MI?

Kamuoyunda ve medyada yaratılan bilgi kirliliği ve karartma sonucunda, cüretkar ve sorumsuz bir anlayışla Anayasa ihlallerinin sürdürüldüğü görülüyor. Keza bu uçaklar ile Taliban savaşçılarının taşındığı yönündeki iddialar da kaygı vericidir.”


YÜKLEME TÜRKİYE’DE Mİ?

Kart, Erdoğan’dan şu sorulara yanıt istedi: “Bu uçaklar hangi gerekçelerle Türkiye hava sahasını kullanmaktadırlar? Büyük tonajlı olan bu uçaklar Türkiye’den ne taşımaktadır ya da Türkiye’ye ne getirmektedir? Veya kimleri taşımaktadır? Bu uçaklar nereye gitmektedir? Yükleme Türkiye’de mi yapılmaktadır? Bu uçakların Suriye’deki muhalif gruplara mühimmat ve silah desteği sağladığı yönündeki iddia ve kaygılara karşı açıklamanız nedir? Son 1 ay içinde, Esenboğa veya başka Havaalanlarından (sivil ya da askeri) yapılan benzeri uçuşlar var mıdır? Varsa sayısı nedir?”