Ankara'dan katliama sert tepki

Ankara'dan katliama sert tepki
Ankara'dan katliama sert tepki
Mısır'da sivillere yönelik askeri katliama Türkiye sert tepki verdi. Gül, "Asla kabul edilemez" derken, Başbakanlık 'ağır suç' açıklaması yaptı.

Mısır’da darbe yapan ordunun sivillere yönelik katliamlarına yeni bir halka eklemesine Türkiye sert tepki verdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Asla kabul edilemez” derken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ‘emperyalist oyun’a vurgu yaptı. Başbakanlık ise hiçbir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınmasının ağır bir suç teşkil ettiğini ifade etti. AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise “darbeye ‘darbe’ diyemeyenlerin vebaline” dikkat çekti. Tepkiler ve açıklamalar şöyle:

SADECE MISIR’I ETKİLEMEZ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Açıkçası korktuğumuz olaylar gerçekleşiyor Mısır’da. Bu olup bitenler, hele sivil insanlara silahlı müdahale, gösteri yapan insanlara silahla müdahale asla kabul edilemez. Mısır’da olup bitenler sadece Mısır’ı, Arap dünyasını ve tüm Müslüman dünyasını etkileyecek bir gelişme olabilir. Herkesin aklıselimle hareket etmesinin zamanı gelmiştir. Mursi ve arkadaşlarının serbest bırakılması, herkesin katılacağı şeffaf seçimlerin yapılması gerekir. Yoksa, Mısır’ın uzun bir süre tekrar demokrasiyle buluşması zor olur. 

BİR ŞEYLER YAPMA ZAMANI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: Artık Müslüman halklar üzerinde emperyalist oyunların oynanmasına son verilmelidir. Akan kan ve vahşet karşısında medeni dünya bir şey yapacaksa, uluslararası kuruluşlar gayret içinde olacaksa tam da zamanıdır. Uluslararası camiayı olumlu çaba içinde bulunmaya davet ediyorum.

İNSANLIK VİCDANI YARALANDI
Başbakanlık: Tüm uyarılara rağmen Mısır’daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınıyoruz. Hiçbir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir. Demokrasiye sahip çıkan ve barışçıl tutumlarını ilk günden beri muhafaza eden kitlelerin üzerine ateş açılması insanlık vicdanını bir kez daha yaralamış ve büyük infiale yol açmıştır. Uluslararası toplumun Mısır’da demokrasiye ve anayasal meşruiyete sahip çıkmak yerine, askeri darbeye destek vermesi ve önceki katliamlara sessiz kalması, bugünkü müdahale için mevcut idareyi cesaretlendirmiştir. 

DARBEYE ‘DARBE’ DİYEMEYENLER
AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Şiddete başvurmadan, demokratik mücadele veren Mısır halkının onurlu ve haklı mücadelesini destekleyeceğiz. Bu katliamda, darbeye ‘darbe’ diyemeyenlerin, önceki katliamlara gereken tepkiyi vermeyenlerin ve darbecileri finanse edenlerin büyük günah ve vebali vardır.

‘Aşırı derecede endşe verici’

Mısır’daki katliama dünyadan da tepkiler geldi.
Katar: Barışçıl göstericilere gösterilen muameleyi ve silahsız masum insanların öldürülmesini şiddetle kınıyoruz. Yetkilileri, alanlardaki Mısırlıların can güvenliğini korumaya davet ediyoruz.
İran: Mısır’daki yaklaşım, iç savaş olasılığını güçlendiriyor. Şiddet olaylarını onaylamıyor, halkın katledilmesini kınıyoruz.
ABD: Olağanüstü hâle ‘şiddetle’ karşıyız. Uygulanan şiddet, geçici hükümetin taahhütlerine ters düşüyor.
Brİtanya Dışİşlerİ Bakanı William Hague: Anlaşmaya varılamamış olmasından dolayı üzgünüm. Protestoları bitirmek için güç kullanılmasını kınıyorum ve güvenlik güçlerini itidalli olmaya çağırıyorum.
AB Dış Polİtİka Yüksek Temsİlcİsİ Catherine Ashton’ın sözcüsü Michael Mann: Ölüm ve yaralanma haberleri aşırı derecede endişe verici. Şiddetin hiçbir şekilde çözüm getirmeyeceğini yineliyoruz ve güvenlik güçlerine azami sağduyu çağrısında bulunuyoruz.
BM GENEL SEKRETERİ BAN Kİ-MUN: Yetkililerin devam eden eylemlere karşılık güç kullanmayı tercih etmesinden üzüntü duyuyorum. Kapsayıcı bir uzlaşma üzerinde yoğunlaşılmalı.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle: Siyasi görüşüne bakılmaksızın tüm Mısırlıların insan hakları korunmalı. Daha fazla kan dökülmesi engellenmeli. Geçici hükümet barışçıl gösterilere izin vermeli ve ortalığı yatıştırmak için elinden geleni yapmalı.
Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed el Munsif el Marzuki: Kutuplaşma, kışkırtıcı söylemler, meşruiyet ve demokrasiye saygı duyulmaması tehlikeli sonuçlara yol açabilir.
İsveç Dışİşlerİ Bakanı Carl Bildt: Ana sorumlu rejim güçleridir. Siyasi süreci onarmak çok zor.
Fransa: Derin üzüntü içindeyiz. Ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz. Şiddet olayları bir an önce sona ermeli.
İspanya: İstenmedik sonuçlar doğmaması adına, güvenlik güçleri ve göstericilerin itidalli hareket etmesi önem arz etmektedir.