Ankara'dan Suriye'ye havan mermisi notası

Ankara'dan Suriye'ye havan mermisi notası
Ankara'dan Suriye'ye havan mermisi notası

Davutoğlu önceki gün BM-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi El Ahdar el İbrahimi ile görüştü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Akçakale'ye düşen havan mermisi nedeniyle Suriye'ye nota verildiğini açıklarken, BM'ye yönelik eleştirilerini yineledi.

BM 67. Genel Kurulu toplantıları için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hafta içinde Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine düşen havan mermisi nedeniyle Türkiye ’nin Suriye ’ye nota verdiğini açıkladı. BM Genel Kurulu’nda önceki gün yaptığı konuşmanın ardından Türkevi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen Davutoğlu, konuyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı’yla temas halinde olduklarını söyledi. Davutoğlu, “Akçakale’de ve diğer sınır boylarında alınması muhtemel bütün tedbirler alındı. Yapılması gereken çalışmalar yapıldı, Suriye’ye nota verildi. BM ve NATO bilgilendirildi. Sınıra yönelik ihlaller sürerken hem haklarımızı saklı tuttuğumuzun hem de haklarımızı kullandığımızın bilinmesini isterim. Türkiye, sınır boylarındaki durumu kontrol edecek kudrete sahiptir” dedi.
New York’taki temasları sırasında Suriye konusunda birçok görüşme yaptığını belirten Davutoğlu, konuyla ilgili uluslararası toplumun üzerine düşeni yapmadığını ve BM Güvenlik Konseyi’nin etkin bir faaliyet gösteremediğini ifade etti. Davutoğlu, “Mutabakat sağlanamadı ancak bazı ipuçlarının ortaya çıktığını görmekten memnuniyet duyuyorum” diye konuştu. 

‘BM’nin yapısı değişmeli’ 

BM ve Güvenlik Konseyi’nin işleyişinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, BM’nin yapısı değişmedikçe toplantıların olduğu 15 gün dışında çalışmanın zorlaşacağını kaydetti. Bu sene BM gündeminde en fazla Suriye gündeminin konuşulduğunu belirten Davutoğlu, toplamda 40 görüşme yaptığını ve bu görüşmelerin Türkiye’nin etkisini gösterdiğini ve tanıtımına büyük katkı sağladığını aktardı. BM Genel Kurulu üyelerine hitap ettiği konuşmasında da BM’yi eleştiren Davutoğlu, “Rakamlar çok açıkça her şeyi ifade etmektedir. Bugüne kadar 30 binden fazla insan ölmüş, yaklaşık 300 bin Suriyeli komşu ülkelere kaçmış, 1 milyon kadarı da ülke içinde evlerinden olmuştur. Peki uluslararası camia bu katliamı durdurmak için bugüne kadar ne yaptı?” dedi.. Son haftalarda İslam ülkelerinde tepkilere neden olan İslam karşıtı filme de değinen Davutoğlu, “Hz. Muhammed ve İslam dinine yönelik son saldırıların açık bir provokasyon olduğunu vurgulamak isterim. Bu saldırılar, halkları ve ulusları birbirine düşürme amacından başka bir niyet taşımamaktadır” diye konuştu.
Öte yandan Suriye konusundaki anlaşmazlık, önceki günkü toplantılarda da sürdü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM Sözleşmesi’nin hiçbir devlete diğer ülkelerin rejimlerini değiştirme hakkı tanımadığını belirtti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdülaziz bin Abdullah ise, BM Güvenlik Konseyi’nin eylemsizliğinin Beşşar Esad rejimine yeşil ışık yaktığını söyledi. (NEW YORK - DHA - AA - AP )