Annan: Ordu kentlerden çekiliyor

Annan: Ordu kentlerden çekiliyor
Annan: Ordu kentlerden çekiliyor
Kofi Annan, Esad'ın yarın sabah 06'da askeri birlikleri çekeceğine dair yazılı garanti verdiğini açıkladı. Muhalifler ise ordu tanklarının Hama kentinin merkezine girsiğini bildirdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - BM'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan, Suriye'nin yarın sabah 6'da tüm askeri faaliyetini durduracağı konusunda kendisini bilgilendirdiğini söyledi.

Annan, BM'ye yaptığı açıklamada, Şam yönetiminin yarın sabah tüm askeri operasyonlarına son vereceği konusunda kendisini bilgilendirdiğini ifade etti. Bu konuda yazılı taahhüt aldığını açıklayan Annan, muhaliflerden de oluşacak ateşkes ortamına uyum göstermelerini istedi.

 

6 MADDELİK PLAN
BM ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın, Suriye'deki şiddetin sona ermesine yönelik hazırlanan 6 maddelik planın kapsamlı şekilde uygulanmasını sağlamak için Suriye yönetimi ve muhalefetle çalışmaya devam edeceği bildirildi.

Annan'ın sözcüsü Ahmed Fewzi'nin Cenevre'deki ofisinden yapılan açıklamada, özel temsilci Annan'ın, Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim'den bugün bir mektup aldığı ve mektupta Suriye yönetiminin Şam saatiyle yarın sabah 06.00'da tüm Suriye topraklarında tüm askeri faaliyetini durduracağı konusunda bilgi verdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Suriye yönetiminin, silahlı terör gruplarının, sivillere, hükümet güçlerine ya da kamu ve özel mülkiyete saldırı düzenlemesi durumunda, cevap verme hakkını saklı tuttuğunu” belirttiği de bildirildi.

Açıklamada, Kofi Annan'ın, Suriye'deki şiddetin sona ermesine yönelik hazırlanan 6 maddelik planın kapsamlı şekilde uygulanmasını sağlamak için Suriye yönetimi ve muhalefetle çalışmaya devam edeceği ve Annan'ın bu kapsamda, ilgili ülkelerin desteğini almayı istediği de vurgulandı.

 

EBU ADNAN: HAMA, KUŞATMA ALTINDA
Suriye Genel Devrim Konseyi, ülke genellinde bugün muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlarda ölü sayısının 31'e yükseldiğin bildirdi.

Hama Genel Devrim Konseyi Üyesi Ebu Adnan, ordu birliklerinin kente doğru ilerlediğini ve şehrin güvenlik güçlerince kuşatıldığını, bazı semtlere çok sayıda havan mermisi düştüğünü söyledi.

İdlib ve Halep'te operasyonların akşam saatlerinde tekrar başladığını ve bu kentlerde bir katliamın olmasından korktuğunu dile getiren Ebu Adnan, bazı kentlerde ise şiddetli çatışmaların meydana geldiğini kaydetti.

 

DAVUTOĞLU’NDAN G-8 ÜLKELERİYLE TELEKONFERANS
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında, Suriye ile ilgili eşgüdüm toplantısı yapıldığı bildirildi.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı'nda bugün Suriye konusunda ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla eşgüdüm çalışmaları ve toplantıları gerçekleştirildi.

Diğer taraftan Davutoğlu'nun, bugün akşam saatlerinde Washington'da bulunan G-8 ülkeleri Dışişleri Bakanlarıyla telekonferans yöntemiyle görüş alışverişinde bulunmasının beklendiği bildirildi. (aa)