Annan'ın sözcüsü: Suriye'deki durum iyi değil

Annan'ın sözcüsü: Suriye'deki durum iyi değil
Annan'ın sözcüsü: Suriye'deki durum iyi değil

Arşiv

Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi Suriye'deki ateşkesin çok kırılgan olduğunu ve ölümlerin sürdüğünü belirtti

CENEVRE - BM -Arap Birliği'nin Suriye ortak özel temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Suriye'deki durumun "iyi olmadığını" söyledi.

Fevzi, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ateşkesin "çok kırılgan" olduğunu vurgulayarak ölümlerin sürdüğünü belirtti.

BM ve Şam yönetiminin, Suriye'ye giden BM gözlemci heyetiyle ilgili kurallar konusunda dün anlaşmaya varmasına ilişkin olarak Fevzi, anlaşma uyarınca gözlemcilerin tam hareket özgürlüğü olacağını ve istedikleri herkesle görüşebileceklerini ifade etti.
Bölgeye ateşkesin durumunu incelemek üzere şimdilik 7 gözlemcinin gönderildiğini, 2 gözlemcinin de Pazartesi Suriye'ye gideceğini belirten Fevzi, diğer gözlemcilerin ise haftaya Suriye'de olmasının beklendiğini vurguladı.

Fevzi, Annan'ın gözlemci sayısını haftaya 30'a çıkarmayı istediğini söyledi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de 300 kişilik BM gözlemci misyonunun kurulmasını istemişti.

Genel Sekreter Ban, BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) gönderdiği mektupta, BMGK'nın, Suriye'ye öncü gözlemci heyetinin gönderilmesine ilişkin 14 Nisan'da aldığı 2042 sayılı karar gereğince, Suriye'ye ilk etapta 3 aylık bir dönem için 300 kişilik gözlemci misyonunun kurulmasını tavsiye etmişti.(aa)