Annesi kıyamete hazırlanıyordu

Annesi kıyamete hazırlanıyordu
Annesi kıyamete hazırlanıyordu

ABD ’yi sarsan Connecticut’taki okul saldırısında ölenler için önceki akşam düzenlenen törene Başkan Barack Obama’nın duygu dolu konuşması damga vururken, 20 yaşındaki saldırganın annesinin ekonomik kriz nedeniyle olası bir çöküşe karşı evinde yiyecek, su ve silah depoladığı ortaya çıktı. Saldırgan Adam Lanza’nın geçen cuma Newtown kentindeki Sandy Hook ilkokulunu basıp 26 kişiyi katletmeden önce evde uyurken başından vurarak öldürdüğü Nancy Lanza, oğluna karşı aşırı korumacı bir anne olarak tanınıyordu. Komşuları, daha önce Boston’da borsacı olarak çalışan ve 2009’da eşinden boşanan Nancy Lanza’nın son derece cömert, yardımsever ve iyi bir anne olduğunu anlattı. Nancy’nin otizmin bir türü olan Asperger sendromu nedeniyle tedavi gören oğluna aşırı koruyucu davrandığı, evine kimseyi kabul etmediği, okul yetkilileri ile yaşadığı bir tartışmaardından oğlu Lanza’ya evde eğitim vermeye başladığı öğrenildi. 

Oğluna silah kullanmayı öğretti 

Dünyanın büyük bir ekonomik krizin eşiğinde olduğuna inanan Nancy Lanza’nın son zamanlarda paranoya yaşadığı ve poligonda atış eğitimi aldığı belirtildi. Tabanca, yarı otomatik saldırı tüfekleri ve av tüfeklerinin bulunduğu bir koleksiyona sahip anne Lanza, Adam ve diğer oğluna nasıl silah kullanılacağını öğretmişti. Baba Peter ve ağabey Ryan, hafta sonu yayımladıkları açıklamada ölenlerin ailelerine başsağlığı dilemiş ve Adam’ın nasıl böyle bir şey yapabildiğini anlamadıklarını söylemişti.
Obama ise 20’si çocuk 26 kurban anısına Newtown Lisesi’nde düzenlenen törende, benzer saldırılarda her yıl birçok kişinin hayatını kaybettiğini belirtip “Buna artık tolerans gösteremeyiz. Bu trajediler artık sona ermeli” dedi.
‘Çocuklarımızı
korumak zorundayız’
Silah kullanımının daha sıkı kontrolü konusunda somut adım atması istenen Obama, “Çocuklarımızı koruyamazsak diğer hiçbir işi doğru yapamayız. Millet olarak görevimizi yaptığımızı söyleyebiliyor muyuz? Çocuklarımızı her türlü tehlikeden koruyabildiğimizi dürüstçe söyleyebiliyor muyuz?” diye konuştu. Bu saldırıların önlemek için elinden geleni yapacağını kaydeden Obama, “Özgürlük adına her yıl çocuklarımıza yönelik bu tür saldırılara izin mi vereceğiz?” diye sordu. Kurban ailelerinin de katıldığı törende, Obama ölenlerin adlarını tek tek okurken salondan ağlama sesleri yükseldi. Müslüman, Yahudi, Hıristiyan ve diğer inanç gruplarından din adamları da dualar okudu. Yetkililer, güvenlik görevlilerinin geldiğini görünce intihar eden Adam’ın her biri 30 mermilik çok sayıda şarjör taşıdığını, görevlilerin birkaç dakika geç kalması halinde ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini söyledi.
Lanza daha büyük bir katliam planlıyordu
Connecticut Valisi Dannel Malloy, yanında yüzlerce kullanılmamış mermi bulunan Lanza’nın çok daha büyük bir katliam yapmayı amaçladığını belirtti. Öte yandan Sandy Hook’un kapatılıp öğrencilerin Monroe’da boş bir okula gönderilebileceği de kaydedildi. (NEWTOWN / CNN - REUTERS)