AP: Ahrar'uş Şam kendini ılımlı muhalif olarak göstermeye çalışıyor

AP: Ahrar'uş Şam kendini ılımlı muhalif olarak göstermeye çalışıyor
AP: Ahrar'uş Şam kendini ılımlı muhalif olarak göstermeye çalışıyor
Associated Press'te yer alan bir analizde, Suriye'deki cihatçı örgütlerden Ahrar'uş Şam'ın, kendini 'ılımlı muhalif' olarak göstermeye çalıştığı belirtildi.

RADİKAL – El Kaide lideri Ayman el-Zevahiri'nin Suriye 'deki özel temsilcisi Halid es-Suri tarafından kurulan cihatçı örgüt Ahrar’uş Şam hakkında Amerikan haber ajansı Associated Press’te bir analiz yer aldı. Analizde, örgütün kendini ‘ılımlı muhalif’ olarak göstermek istediği belirtildi.

Ahrar’uş Şam’ın iki yıl önce iki kişiye verdiği 25’er kırbaç cezası videosunun hatırlatıldığı analizde o günden bu yana örgütün taktik değiştirdiği ve kendini hem IŞİD’le hem de Suriye lideri Esad’la savaşan ‘ılımlı’ bir örgüt gibi yansıtmak istediği ifade edildi. Analizde, “ ABD müttefiki Türkiye ’nin desteğini alan Ahrar’uş Şam, El Kaide’nin Suriye’deki bağlantısıyla ve onun cihatçı ideolojisiyle arasına mesafe koyarken, kendini Washington ve Batı’nın kabul edebileceği bir oyuncu olarak yeniden şekillendirmek istiyor” ifadesi yer aldı.

Ahrar'uş Şam: Esad'ın kalması başarısızlık

Ahrar'uş Şam'ın dış ilişkiler sorumlusu Labib El Nahhas’ın daha önce Amerikan Washington Post ve İngiliz Telegraph gazetelerine yazı yazdığını belirten haber ajansı, örgütün ABD’nin ‘terör listesi’nde olmadığını kaydetti.

Bir çöküş öyküsü: Eğit-donat

Ahrar-uş Şam 'düzenli ordu' kuruyor

Ahrar-uş Şam Washington Post'tan seslendi: Gözünüzü açıp bizi görün