AP Başkanı: Atina uzlaşmaya açık

AP Başkanı: Atina uzlaşmaya açık
AP Başkanı: Atina uzlaşmaya açık
Dün Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ı ziyaret eden Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Atina'nın uzlaşmaya açık olduğunu açıkladı.

RADİKAL - Atina'da Yunanistan Başbakanı Tsipras'la bir araya gelen Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Atina'daki yeni hükümetin müzakereye açık olduğunu belirterek Yunanların borç krizi konusunda tek başına hareket etmeyi düşünmediğini söyledi.

"Yunanistan Avrupalı ortakları ile ortak bir zeminde çözüm arıyor" diye konuşan Schulz, hükümetin vergi kaçakçılığı ve yolsuzluklarla mücadele etmek istemesini övgüyle karşıladı.

Schulz'un Tsipras'ın kravat takmamasıyla ilgili espri yapması çevredekileri güldürdü. Martin Schulz, eliyle Tsipras’ın açık yakasını kapatır gibi yaparken, ortaya renkli görüntüler çıktı. Tsipras, seçim öncesi yaptığı açıklamada “ Ülke borcunu sildirdiğimde kravat takacağım” demişti.

AP Başkanı Tsipras'la görüşecek

Yunanistan'da Başbakan Tsipras kabinesini kurdu


'YENİ İLİŞKİ KURULMALI'

Tsipras da Atina'nın borçlarıyla ilgili bir konferans düzenlenmesini istediğini belirterek hükümetinin Euro Bölgesi'ndeki ortakları ile ele almak istediği önerilerin bir listesini yakında sunacağını ifade etti. Halkının sert tasarruf politikalarından kurtarılması gerektiğini belirten Tsipras, hükümetinin vergi kaçakçılığı ve yolsuzluk olaylarıyla mücadele edeceğini de sözlerine ekledi.

Tasarruf politikalarının ve sürekli artan yeni borçlanmaların başarısızlığa uğradığını, Atina ile Avrupalı ortakları arasında yeni bir ilişki kurulmasını istediğini vurgulayan Tsipras, ortak amacın büyüme ve istihdamın artırılması olması gerektiğini de kaydetti.

Hamas, Syriza lideri Alexis Tsipras'ı tebrik etti


Benzer ılımlı mesajlar Berlin'den de geldi. Yunan mevkidaşı Nikos Kotzias'la Brüksel'deki AB dışişleri bakanları toplantısında görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Atina'daki hükümetin tutumunun eskisinden daha az endişe verici olduğunu belirtti. Steinmeier, Kotzias'la yapıcı bir görüşme gerçekleştiğini kaydetti. (DW-Hürriyet)

Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı