AP Başkanı Schulz: Türkiye'de laik yaşam tarzına saygı azalıyor

AP Başkanı Schulz: Türkiye'de laik yaşam tarzına saygı azalıyor
AP Başkanı Schulz: Türkiye'de laik yaşam tarzına saygı azalıyor
Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinde yeni fasıl açılması kararının ardından tartışmalar sürüyor. AP Başkanı Schulz, Erdoğan hükümetinin laik yaşam tarzına giderek daha az saygı gösterdiği eleştirisinde bulundu.

Radikal.com.tr – Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Erdoğan hükümetinin protestolara yönelik tutumunu bir kez daha eleştirerek, “Erdoğan laik yaşam tarzına giderek daha az saygı gösteriyor. Ve hükümetin yönünün Avrupa'ya dönük olduğu da kuşku götürür” dedi.

Deutsche Welle Türkçe servisinin haberine göre Schulz Alman "Welt" gazetesine verdiği demeçte, Türkiye 'nin AB ile üyelik müzakere sürecini ciddi bir şekilde sürdürme isteğinin azaldığı izlenimi edindiğini de kaydetti. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın üçüncü görev dönemine gerilemelerin hâkim olduğunu savunan Schulz, “Türkiye'nin AB standartlarına uymak zorunda olduğu konusunda Erdoğan'ın açık bir mesaja ihtiyacı var” şeklinde konuştu.


'İSTEMEDEN MÜZAKERE YÜRÜTMEYİN'
AB dışişleri bakanlarının üç yıllık aranın ardından Türkiye ile müzakerelerde yeni fasıl açma kararı almasına atıfta bulunan Schulz, "ancak bu sürecin sonunda Türkiye'nin AB üyesi olacağından kuşku duyduğunu" belirtti. AB'ye üye ülkeler Türkiye'yi gerçekten isteyip istemedikleri konusunda uzlaşma sağlayamadıkları halde yıllardır üyelik müzakereleri yürütüldüğünü belirten Schulz, Avrupalı liderlere seslenerek “Aslında istemediğiniz halde sürekli müzakere yürütemezsiniz” dedi.

AP'nin eski başkanı Hans-Gert Pöttering de Welt gazetesine verdiği demeçte, Türkiye'nin AB üyeliğinden kuşku duyduğunu belirtti. Türkiye'nin üyeliğe kabulünün AB'yi siyasî, kültürel, malî ve coğrafî açıdan zorlayacağını kaydeden Pöttering, müzakerelerin sonunda üyeliğin otomatik olmaması gerektiğini kaydetti.

AKPM'DE 'GEZİ' OTURUMU


Öte yandan Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Gezi Parkı protestolarını bugün Strasbourg'da düzenlenecek bir oturumda ele alacak. Türkiye'nin de üyesi olduğu AKPM, bugün öğle saatlerinde genel kurulda görüşüp oylayacağı "toplantı, medya ve ifade özgülüğü kapsamında halk protestoları ve tehditler" başlıklı bir rapor ve karar tasarısı temelinde Gezi protestolarını gündeme getirecek.