AP heyetinden İran'da tartışma yaratan ziyaret

AP heyetinden İran'da tartışma yaratan ziyaret
AP heyetinden İran'da tartışma yaratan ziyaret
ABD Başkanı Obama'nın Irak Başbakanı Ibadi'yi görmezden geldiği görüntülerin ardından bir 'umursamaz' muamele de Avrupa Parlamentosu temsilcilerinden geldi. AP milletvekilinin İran ziyareti sırasında gruptaki bir kadın vekilin kıyafeti tepkilere neden oldu, 'diplomatik umursamazlık' olarak yorumlandı. Heyetteki bir diğer erkek vekilin sırt çantasıyla görüşmelere katılması ise şaşkınlık yarattı.

RADİKAL- Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden tepki çeken tavır... 7 kişilik AP delegasyonu İran'ın başkenti Tahran'daki temasları kapsamında İran Meclis Başkanı Ali Laricani ile bir araya geldi. Görüşme sırasında heyet üyelerinden Hollandalı milletvekili 36 yaşındaki Marietje Schaake'ın giydiği elbise ve vücudundaki bazı yerleri açık bırakması eleştirilere neden oldu.

'GECE PARTİSİNE Mİ GELMİŞ?' ELEŞTİRİSİ

İranlı muhafazakar milletvekili Mehdi Küçükzade, Hollandalı kadın milletvekilinin giydiği kıyafetin gece partisi kıyafeti olduğunu savunarak, "Acaba Avrupalı bu milletvekili resmi bir görüşme için kullanacağı kıyafetle gece partisi kıyafetini arasındaki farkı bilmiyor mu?" diye sordu. İran'daki birçok muhafazakar yayın organı da söz konusu vekilin giyinme tarzının "diplomatik nezakete" aykırı olduğunu savundu. Hollandalı genç milletvekilinin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Meclis Dış Politika Başkanı Burucerdi ile görüşmesi sırasında kıyafetini değiştirdiği görüldü.  

Obama'nın İbadi'ye tavrı eleştiri topladı


SIRT ÇANTASIYLA GÖRÜŞMELERE KATILDI 

Avrupalı heyetin İran ziyaretinde eleştiriler bununla sınırlı kalmadı. Heyetteki bir erkek milletvekilinin görüşmelerde sırt çantasıyla hazır bulunması şaşkınlıkla karşılandı. İran medyası, erkek vekilin davranışını diplomatik normlara uygun olmamakla eleştirdi.

(DHA)