'Apaydın'a özel muamele'

'Apaydın'a özel muamele'
'Apaydın'a özel muamele'
CHP milletvekillerinin alınmadığı Apaydın mülteci kampının hukuka uygun olduğunu söyleyen Davutoğlu, "Yabancı askerlerin ayrı bir kampta tutulması tercih değil zorunluluk" dedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ziyaretçilere açık olmayan ve Suriyeli askerlerin kaldığı Apaydın Kampı’yla ilgili olarak “O subayların mevzuat gereği özel muameleye tabi tutulması gerekiyor” dedi. Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriyeli mültecilerle ilgili toplantıya gidişi öncesinde Esenboğa Havaalanı’nda basın toplantısı düzenledi. Apaydın kampıyla ilgili son gelişmelerin üzücü tartışmalar olduğunu belirten Davutoğlu, “Her şeyden önce bazı konuların siyasi mülahazaların ötesinde tutulması lazım. Bu konuda, özellikle insani konularda, Türkiye ’nin milli menfaatleri, uluslararası itibarı söz konusu olduğunda siyaset üstü bir yaklaşım benimsemek hepimizin görevi” diye konuştu.

‘Emrivaki yaptılar’

Apaydın Kampı’nın ulusal mevzuata uygun olduğunu belirten Davutoğlu, “11 Ağustos 1941 tarihli Türkiye’ye İltica Eden Muharip Yabancı Askerler hakkındaki kanun ve Kasım 1995 tarihli yine bu çerçevede yapılan yönetmeliklere göre (Türkiye’ye) gelen yabancı muharip asker ve subayların ayrı bir kampta tutulması bir tercih değil, bu konudaki mevzuat gereğidir. BM uygulamaları da bu çerçevededir.” dedi. CHP ’li milletvekillerinin tavrının emrivaki olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Usulüne uygun şekilde yapılan müracatlara kayıtsız kalmıyoruz. TBMM’nin ilgili komisyonu ve bu sorumluluk içinde davranacağına inandığımız komisyon üyelerinin Apaydın kampı dahil her yere ulaşımları sağlanabilir” dedi. Davutoğlu, daha önce kampın ziyaretlere kapalı olma nedeni olarak gösterilen kamptaki subayların görüntülenmek istememeleri sorununun nasıl ortadan kalktığı konusunda ise bir açıklamada bulunmadı.
Davutoğlu, BM’nin bu alanda alacağı tedbirlerle sorunun önüne geçilmesinin önem taşıdığını belirtti.
New York’taki toplantıda Türkiye’nin mültecilerle ilgili yaklaşımını paylaşacaklarını ifade eden Davutoğlu, “Karşı karşıya kaldığımız sorunlar çerçevesinde BM’nin etkin adımlar atması talep edilecektir” dedi. Güvenlik Konseyi’nin böyle özel bir oturum düzenlemesinin konunun ciddiyetini göstermesi bakımından önemli bir adım olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Ama bu oturumun somut bazı sonuçlar doğurması da beklentimizdir” diye konuştu
Mülteci sayısının 100 binlere ulaştığını sorunun uluslararası nitelik taşıyacağını belirten Davutoğlu, şöyle konuştu: “Bu uluslararası sorunun sorumluluğunun gereğini sadece Türkiye’den yapmasını beklemek kimsenin hakkı değil. Türkiye üzerine düşeni yapar ancak bu meselenin nihai çözüm merci de BM’dir. Suriye içinde bu sığınmacıların korunması ve orada mümkünse kamplarda barındırılması konusunda BM’nin devreye girmesini bekliyoruz. Buna uygun yöntemlerin geliştirilmesi lazım ki bu mesele Suriye’den ihraç edilen bir sorun olmaktan çıksın.” 

Ziyaretçilere Genelkurmay karar veriyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun atıfta bulunduğu 1941 tarihli kanun, yabancı ülkelerden Türkiye’ye iltica eden ordu mensuplarının durumunu belirliyor. Kanuna göre, bu kişiler Türkiye’ye girdiği an her türlü mühimmat ve savaş vasıtasından tecrit ediliyor. Yönetmeliğe göre, bu kişiler için kamplar Milli Savunma Bakanlığı ile koordine içinde Genelkurmay Başkanlığı’nca kuruluyor. Geçici konaklama yerleri ile kamplardaki muhafaza ve disiplin ile buna ilişkin önlemlerin alınması ve görevlerin yerine getirilmesi, TSK’ca sağlanıyor. Yönetmelik, tartışmalı ziyaretçi kabulüne kamptakilerin değil TSK’nın karar verebildiğini gösteriyor.
{RADİKAL}