AP'de Nazi selamı veren iki sağcı milletvekiline ceza

AP'de Nazi selamı veren iki sağcı milletvekiline ceza
AP'de Nazi selamı veren iki sağcı milletvekiline ceza
Avrupa Parlamentosu oturumlarında Nazi selamı veren bir İtalyan ve bir Polonyalı milletvekilinin üyelikleri 10'ar gün süreyle askıya alınırken, 3 bin 380'er dolar para cezasına çarptırıldı.

RADİKAL - Avrupa Parlamentosu oturumlarında Nazi selamı veren bir İtalyan ve bir Polonyalı milletvekilinin üyelikleri 10'ar gün süreyle askıya alındı. Sağcı milletvekilleri ayrıca 3 bin 380'er dolar para cezasına çarptırıldı. Polonyalı milletvekili Janusz Korwin-Mikke, parlamentoda Avrupa'ya göç dalgasına karşı çıktığı konuşması sırasında Nazi selamı vermişti. Avrupa Parlamentosu Bürosu, milletvekillerine Parlamento Başkanı Martin Schulz tarafından verilen cezayı onayladı.

Avrupa Parlamento'sunun İtalyan üyelerinden Gianluca Buonanno da bu ay Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in katıldığı bir oturumda Hitler bıyığı takmıştı. Buonanno ayrıca Nazi selamı vermişti. Avrupa Parlamentosu'nun Polonyalı üyelerinden Janusz Korwin-Mikke, göçmenler için "insan çöplüğü" demişti. Korwin-Mikke konuşmasında Avrupa'ya göçmenlerin getirilmesini protesto etmiş ve Nazilerin ünlü "Tek Halk, Tek İmparatorluk ve Tek Lider" sloganına gönderme yaparak "Artık Devir, Tek İmparatorluk, Tek Halk ve Tek Bilet devri" demişti.

Aynı zamanda İtalya'da bir kasabanın belediye başkanı olan Buonanno göçmenlik karşıtı görüşleriyle biliniyor. Buonanno da Hitler'i Volkswagen'in karbon emisyonu skandalıyla ilgili oturumda Merkel'in Hitler bıyığıyla resmedildiği bir tişört giymişti. İtalyan milletvekili, ertesi gün de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Merkel'in katıldığı oturumda Nazi selamı vermişti.

Avrupa Parlamentosu'nun açıklamasında iki üyenin daha önce de böyle çıkışlar yaptığı belirtildi. Korwin-Mikke ve Buonanno, üyeliklerinin askıya alındığı dönemde oy kullanabilecek. (BBC Türkçe)