Apolitik kal, ödülü kap

Apolitik kal, ödülü kap
Apolitik kal, ödülü kap

İsrail ’de Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler), Yeşiva (din okulu) öğrencileri için başlattığı bir kampanya büyük ilgi gördü. Kampanya öğrencilerin derslerine konsantrasyonlarını sağlamayı hedefliyor. Öğrencilerin ‘tek yapması gereken’ ise 22 Ocak’taki genel seçim tartışmalarına girmeyip siyasetle ilgili konulara bulaşmamaları. ‘Apolitik olmayı başaran’ öğrenciler için ödül de düşünülmüş. Siyaset konuşmamayı başaran öğrencilere, haftada iki kez 500 şekel (240 lira ) para ödülü veren loto oyununa katılım hakkı veriliyor. Haredi toplumu içinde kampanyaya katılan öğrencilerin sayısı da giderek artıyor.
Öğrenci derse odaklanmalı
 
Kampanyanın tanıtım broşürlerinden birinde şu ifadeler yer alıyor: “Seçimin yaklaştığı şu günlerde, şeytani eğilimler, hem tartışmalar ve dedikodular aracılığıyla hem de Torah’a (Yahudi kutsal metinleri) iftiralar atarak halkın aklını çelmeye çalışıyor. Bu sebeple binlerce Yeşiva öğrencisinin katıldığı ve adaletli bir ödül veren bu kampanya, başarılıdır.”
Organizatörlerden biri de kampanyaya ilişkin “Hedefimiz öğrencilerin, arkadaşlarıyla siyaset tartışacaklarına okullarına ve derslerine yoğunlaşmalarını sağlamak. Bu kampanya ile okullarını boş işler yüzünden ihmal etmeyecekler. Ayrıca ülkede ekonomik durum da kötü, öğrencilere kampanyanın para ödülü aracılığıyla yardım etmiş oluyoruz” dedi.