Apple işçileri arasında kavga çıktı

Apple işçileri arasında kavga çıktı
Apple işçileri arasında kavga çıktı

"Foxconn isyanı" adıyla paylaşılan fotoğraflar, Çin sosyal medya sitesi Weibo'da paylaşılıyor.

Çin'de Apple'a da üretim yapan Foxconn şirketinde çıkan kavgada, 40 kişinin yaralandığı bildirildi. Tesise sabah saatlerinde 5 bin polis gönderildi.

PEKİN - Çin 'in kuzeyindeki Şanşi eyaletinde bulunan ve Apple'a da üretim yapan Foxconn şirketinde işçiler arasında çıkan kavgada 40 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yetkililer yaralılardan üçünün durumunun ağır olduğunu belirtirken, dün geç saatlerde başlayan kavganın kontrol altına alınması için tesislere sabah saatlerinde 5 bin polisin gönderildiğini belirtti.

Yapılan ilk soruşturmaya göre, kavganın Şandong eyaletindeki işçiler ile Hınan eyaletinden aynı fabrikaya gelen işçiler arasında başladığı kaydedildi.

Göçmen işçilerin yaygın olduğu Çin'de, işçilerin çalıştığı yerde "hemşehricilik yapması" yaygın olarak görülüyor ve kavganın büyümesinin nedeni olarak bu durum ifade ediliyor.

Hükümet yetkilileri fabrikada üretimin durduğu yönündeki iddiaları yalanlarken, fabrikanın yöneticileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Dünyanın en büyük bilgisayar parçası üreticisi konumundaki Foxconn, iki yıl önce ağır çalışma koşulları sonucu işçilerin intihar etmesi nedeniyle gündeme gelmişti.

Çin genelinde 1 milyon civarında işçiye istihdam sağlayan şirketin, kavganın çıktığı Tayyüen tesislerinde 70 bin kişi çalışıyor. (aa)