Apple'ın efsane CEO'su görevi bıraktı

Apple'ın efsane CEO'su görevi bıraktı
Apple'ın efsane CEO'su görevi bıraktı
Amerikan elektronik devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs, CEO'luk görevinden ayrılarak koltuğunu uzun zamandır sağ kolu olan Tim Cook'a devretti.

Jobs yola Apple'ın yönetim kurulu başkanı olarak devam edecek. Çalışanlara bir e-posta atarak kararı duyuran Jobs, duygusal mesajında, "Her zaman , bir gün görevimi yapamaz ve beklentileri karşılayamaz hale gelirsem bunu size ilk ben bildireceğimi söyledim. Maalesef o gün geldi" dedi. Analistler uzun zamandır sağlık sorunları olan Jobs'ın istifasının beklendiğini belirtti. Bu gelişmenin Apple'ın Eylül 'de olası yeni bir iPhone, 2012'de de yeni iPad'in piyasaya sürülmesi planlarını etkilemeyeceği kaydediliyor.

55 yaşındaki Steve Jobs 14 yıllık CEO'luğu sırasında yok olmanın eşiğine gelen Apple'ı dünyanın en büyük teknoloji devi haline getirdi. Jobs, 2007'de ilk iPhone'un piyasaya sürülmesiyle teknolojide yeni bir çığır açtı ve Apple'ın Exxon Mobil ile ABD 'nin borsaya kote en büyük şirketi konumu için başabaş gelmesini sağladı. Jobs, pankreas kanseri sonrası karaciğer nakli ameliyatı geçirmişti. (ntvmsnbc)