'Aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz'

'Aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz'
'Aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz'
AP Yeşiller Grubu Eş Başkanı Cohn Bendit, 'Türkiye'ye karşı aptal olmayı bir kenara bırakalım. Ermeni soykırımı gibi aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz' dedi.

STRAZBURG - Avrupa Parlamentosu ( AP) Yeşiller Grubu Eş Başkanı Daniel Cohn Bendit, AB 'nin Türkiye politikasını sert dille eleştirdi.

“Türkiye'ye karşı aptal olmayı bir kenara bırakalım. Fransa ve başka Avrupa ülkelerinde Ermeni soykırımı gibi aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz” diyen Cohn-Bendit, Türkiye-AB ilişkilerinde en büyük sorunun, tutuklu gazeteciler sayısının ve basın özgürlüğünün bulunmamasının oluşturduğunu savundu.

ABHaber’e göre, Daniel Cohn-Bendit, 'Strazburg’da yaptığı açıklamada Schengen anlaşması ile ilgili en büyük sorunun Yunan sınırından kaynaklandığına dikkat çekerek “Benim Yunan sınırındaki sorun ile ilgili bir önerim var. Türkiye'ye karşı aptal olmayı bir kenara bırakalım. Fransa ve başka Avrupa ülkelerinde Ermeni soykırımı gibi aptal, salak yasalarla Türkiye'yi vurmaya çalışıyoruz. Avrupa haksız yere Türkiye ile müzakereleri bloke ediyor” şeklinde konuştu.

Cohn-Bendit şöyle devam etti:
“Türkiye'yi provoke ederek diyalog kuramayız. Türkiye'nin Avrupa'yla iyi olması için hiçbir gerekçe yok. Türkiye'de haklı olarak Yunan sınırıyla ilgili başınızın çaresine bakın diyor. Türkiye ile ilişkileri zekice yürütmek gerek. Yunan sınırı ve Ege adalarıyla ilgili sorunu çözmek istiyorsanız, Türkiye ile diyaloga ve işbirliğine ihtiyacınız var.”

Daniel Cohn Bendit, ayrıca Türkiye-AB ile ilişkilerindeki en büyük sorunu ise, çok sayıda gazetecinin hapishanede olması ve basın özgürlüğünün bulunmaması olarak açıkladı. (anka)