Arafat için kısasa kısas

Arafat için kısasa kısas
Arafat için kısasa kısas
Filistin El Fetih Hareketi, eski Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ı öldürenlerin bulunması için uğraşıyor.

El Fetih'ten yapılan yazılı açıklamada, "Arafat'ın şehadet dosyası açık kalacak. Bu konu önceliklerimiz arasında olup, ayrıntılı gerçeklere ulaşmak için yapılan çalışmalar devam edecek. Suçlular adalete teslim edilerek Filistin Soruşturma Komisyonu aracılığıyla katillere kısas uygulanacak" denildi.

Öte yandan Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Arafat'ın ölümünü incelemek üzere oluşturulan Filistin Soruşturma Komisyonu'nun çalışmalarını yakından takip ettiği ve gerçeklerin ortaya çıkarılarak Filistin halkı ile tüm dünyanın önüne serilmesi için ilgili kurumlara talimat verdiği" belirtildi.

Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinliler de Arafat'ı öldürenlerin bulunması ve yargılanmasını talep etti. Filistinli memur Naci Abdullah, "Arafat bir lider ve bir semboldü. Bu yüzden her Filistinli Arafat'ın ölümünün soruşturulmasıyla ilgilidir. Şüphesiz Arafat'ın suikastından İsrail sorumludur. Devlet Başkanı Arafat'a komplo kuranların bulunması için soruşturma açılmalı, İsrail ve suçlular, uluslararası kurumlarda yargılanmalı, müzakereler hemen durmalı" dedi.

Filistinli Muhammed Asis ise "Filistin yönetimi, soruşturma sonuçları karşısında ciddi bir duruş sergilemeli, İsrail'in cezalandırılması ve suçluların yargılanması için BM'ye başvurulmalı. Arafat, sıradan bir insan değildi, Filistin halkı, onun öldürenlerden hakkını almak istiyor" diye konuştu.

Gazzeli Ramiz Ebu Mudellel de "Arafat'ın zehirlendiğinin kesinleşmesi bundan İsrail'in sorumlu olduğunu anlamamızı sağladı. İsrail, Filistin Yönetimi'ndeki işbirlikçileriyle Arafat'ın ölümünden sorumludur. Gerçek katil bulunmalı ve yargılanmalı" ifadesini kullandı.(RAMALLAH- AA)